Slovník pojmů

A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R S T V Y Β

aloe vera

Aloe vera v krmivu podporuje trávení a využitelnost krmiva, pomáhá regulovat střevní funkce. Obsahuje polysacharidy, které mohou podporovat imunitu. Působí protizánětlivě.  Obsahuje přírodní antioxidanty. 

amarant

Amarant znali již Staří Inkové, Mayové a Aztékové. Jedná se o rostlinu původem z Latinské Ameriky. V Česku ho budeme znát pod názvem laskavec nebo sloní ucho. Semena a listy amarantu obsahují velmi kvalitní bílkoviny, které se aminokyselinovým…

analytické složení

V České republice se pro určení procentuálního zastoupení živin v krmivech využívají různé laboratorní metody a analytické postupy. Mezi běžně používané metody patří Kjeldahlova metoda pro stanovení obsahu bílkovin,…

antioxidanty

Antioxidant je látka, která omezuje aktivitu a tvorbu kyslíkových radikálů. Jejich příjem v potravě z přirozených zdrojů je převážně pozitivní, ale jejich nadměrný konzum v podobě doplňků potravy může škodit a tlumit přirozené oxidační…

arktický krill

Jedná se o drobné korýše, které se živí planktonem, řasami a mořskými mikroskopickými organismy. Krill je základem potravinového řetězce řady mořských živočichů včetně ryb a ptáků. Je bohatý na živiny, zejména na omega -3 mastné kyseliny, které…

batáty

Batáty jsou v krmivech pro psy zdrojem vlákniny. Vláknina je složka potravy, která udržuje funkční pohyb střev, její část může být zdrojem energie a tvoří substrát pro činnost bakterií ve střevě. Vláknina je také užitečná při regulaci hladiny cukru v…

betaglukany

Betaglukan je přírodní komplexní polysacharid a má schopnost podpořit obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám. Mezi zdroje, které patří mezi nejbohatší zástupce betaglukanů, můžeme zmínit obiloviny (oves a ječmen),…

bobulák hruškonosný

Bobulák Macrocystis pyrifera je hospodářsky významná chaluha.  Bobulák je bohatým zdrojem přírodního jodu, draslíku a dalších minerálů.  

borůvky

Borůvky jsou bohaté na antioxidanty, včetně vitaminu C a flavonoidů. Tyto látky pomáhají chránit buňky organismu před poškozením volnými radikály a mohou podporovat zdraví imunitního systému. Vláknina obsažená v borůvkách může pomoci…

Boswellie

Účinnými látkami boswellie jsou boswellové kyseliny z pryskyřice. Boswellové kyseliny působí silně protizánětlivě. Podíl jednotlivých složek, a tím i kvalita kadidla, se ovšem může výrazně odlišovat. Stromy na suchých kamenitých půdách sice rostou…

brambory

Brambory jsou v krmivech pro psy zdrojem komplexních sacharidů, které mohou poskytnout energii pro aktivity psa. Tepelně opracované jsou pro psy relativně snadno stravitelné.  Brambory jsou v krmivech pro psy zdrojem vlákniny, která může pomoci…

brusinky

  Brusinky jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty: Brusinky jsou bohaté na vitamín C, vitamín K a další antioxidanty, jako jsou flavonoidy. Tyto látky jsou prospěšné pro imunitní systém psa a pomáhají bojovat proti…

celulóza

Celulóza je typ vlákniny, která je přirozeně obsažena v rostlinných materiálech. Zdrojem celulózy mohou tedy být například otruby, hrách, brambory, fazole nebo různé druhy obilovin. V krmivech pro psy má celulóza několik důležitých…

čirok

Čirok obecný (dvobarevný) je obilnina, která neobsahuje lepek. Do krmné dávky doplňuje rostlinné bílkoviny, komplexní sacharidy či vlákninu, železo, draslík, hořčík nebo zinek. Obsahuje fytosteroly, polyfenoly a vitamíny, z vitamínů nejvíce vitamíny…

dehydratované

Dehydratace znamená odebrání vody z dané suroviny. V kontextu potravin to znamená, že daná surovina byla vysušena nebo odvodněna, což má za následek nižší obsah vody. Nižší obsah vody znamená delší trvanlivost.  Dehydratovaná surovina je…

dihydrogenfosforečnan vápenatý

Dihydrogenfosforečnan vápenatý je jednou z forem vápníku, která se může používat v krmivech pro psy. Vápník je důležitou součástí krmné dávky a to hned z několika důvodů: Zdravé kosti a zuby: vápník je nezbytný pro správný vývoj a udržení…

doplňkové krmivo

je definováno jako krmná směs s obsahem určitých látek, která vzhledem ke svému složení pokrývá denní krmnou dávku pouze tehdy, je-li použita v kombinaci s jinými krmivy produkt nepodléhá schvalování co do své účinnosti (obsah účinných látek,…

extrakt ze zeleného čaje

- obsahuje přírodní antioxidanty – chrání tělesné tkáně a buňky před oxidativním poškozením, - stabilizuje hladinu krevního cukru v krvi - podporuje činnost kardiovaskulárního systému a stabilizuje krevní tlak, - pomáhá při kontrole tělesné…

flavonoidy

Široká skupina většinou zdraví prospěšných přírodních antioxidantů nazývaných také vitamínem P. 

FOS

Označení FOS je zkratkou pro frukto-oligosacharidy. Jedná se o cukry s delšími řetězci, rozpustnou vlákninu, které slouží jako živina pro přátelské kmeny bakterií v tlustém střevě. Přátelské střevní bakterie, fruktooligosacharidy podporují…

glukosamin

Jedná se o tělu vlastní látku, tzn. že vzniká v našem těle biochemickými pochody. Vyskytuje se ve formě stabilních solí (síran a chlorid) nebo jako N-acetylglukosamin. Je jednou ze složek, které tvoří kyselinu hyaluronovou – hlavní výplňovou složku…

Guma guar

Guma guar je označení pro rozpustnou vlákninu vytvářející s vodou husté roztoky. Získává se z lusků rostliny druhu Cyamopsis tetragonolobus, která se pěstuje především v Indii. Používá se jako stabilizátor, zahušťovadlo a emulgátor. Považuje se za…

Harpagofyt ležatý

Harpagofyt ležatý (Harphagophytum procumbens) je rostlina z čeledi sezamovitých, která se vyskytuje pouze v jihozápadních afrických pouštních oblastech. Extrakt z rostliny je již dlouhou dobu používán místními domorodci jako fytofarmakum k mírnění…

hydrolyzovaná

Bílkovina v krmivu se skládá z dlouhých řetězců menších článků - peptidů a peptidy jsou složeny z aminokyselin. Hydrolýza bílkovin je proces, při kterém se bílkoviny rozkládají na menší části. Díky tomu vznikají kratší řetězce, které mají vyšší…

chelát

Chelát, chelátová forma stopových prvků je nejlépe vstřebatelnou formou stopového prvku ve stravě zvířete (člověka). Zvíře je vitálnější, celý organismus lépe funguje.  Jedná se o vazbu stopového prvku (např. zinku nebo železa) na aminokyselinu…

Nahoru