Řidší stolice u štěněte| MUJPES.CZ

Řidší stolice u štěněte německého ovčáka

Dobrý den, dovezl jsem si před týdnem domů štěně německého ovčáka ve věku 12 týdnů. Spolu s ním jsme dostali krmivo Fitmin Maxi Puppy. Po příjezdu měl pejsek velmi pěknou a tuhou stolici, krásně se po něm uklízelo, ale za těch pár dnů, co je u mě, ji začíná mít docela řídkou. V čem je chyba? Volal jsem chovatelce a stejně jako já krmila štěňata jen granulemi, které přelívala vodou. Děkuji, Pavel G. 

 Dobrý den,

z pohledu výživy to může být reakce na změnu prostředí, na zvýšenou možnost pohybu, množství podávaného krmiva nebo na kvalitu nebo teplotu podávané vody. Nebo vzájemnou kombinací některého z uvedených faktorů.

K jednotlivým příčinám

  • Objem trávícího traktu a množství přijatého krmiva

Štěňata mají na svou hmotnost potřebu vyšší dávky energie a to i přes menší velikost objemu svého trávícího traktu. V dospělosti se poměry upraví, postačí krmit jen jednou nebo 2x denně, ale štěňatům je třeba předkládat krmivo poměrně velké objemu tím způsobem, že se rozdělí doporučená dávka od výrobce na 4 díly a ty se zkrmují po částech, tedy 4x v průběhu dne.

Jeden z našich zákazníků pochopil dávkování tak, že předkládal 4x denně doporučenou dávkou na den a byl za námi, že je dávka uvedená na obalu chybně, že tolik krmiva štěňátko není schopno pozřít a v podstatě měl pravdu… Ještě tedy jednou zopakujeme: dávka uvedená výrobcem na obale krmiva je celou krmnou dávkou za celý den a je s ní tímto způsobem potřeba pracovat.

Při zkrmování velkého množství krmiva se urychluje jeho průchod trávícím traktem bez možnosti dostatečného vstřebávání vody v tlustém střevě a to může vést k řidší stolici většího objemu

První možností řešení by tedy mohla být úprava dávka krmiva.

  • Stres a změna prostředí

Mohlo by se jednat o reakci na vysokou stresovou zátěž. Štěňátku dejte možnost odpočinku na klidném a bezpečném místě. V případě, že máte rodinu a děti jsou malé, poučte je o potřebě nechat pejska odpočívat.

  • Zvýšená možnost pohybu

Pokud má štěňátko volný pohyb a neustále za vámi běhá a má možnost permanentně reagovat na podněty z prostředí, dochází k vyšší pohybové zátěži. Vyšší pohybová zátěž urychluje průchod tráveniny trávícím traktem zvířete a výsledek je shodný s příjmem vysokého množství krmiva, jen je stolice menšího objemu.

  • Kvalita a teplota podávané vody

Voda používané na přelití granulí by měla být nezávadná, teploty těla kořisti, tzn. kolem 4O stupňů a doporučené množství je v objemu 1:1. Tedy díl vody ke stejnému objemu granulí.

 Pro úpravu prostředí střeva v případě, že došlo k nějaké disharmonii, lze použít jako doplňky preparáty s obsahem prebiotik a probiotik. Za nás máme velmi dobré zkušenosti s přípravkem Doggy Care Junior, který lze skladovat při pokojové teplotě a použít opakovaně – na rozdíl od jiných preparátů, které je potřeba po otevření spotřebovat zpravidla do 2-3 dnů a skladují se v lednici. Doplněk se velmi snadno podává a dávkuje, je v sypké formě prášku a nejsou problémy ani s jeho chutností.

Doufám, že se Vám problém podaří vyřešit.

S přátelským pozdravem

Yvona Rumpíková