Franta, pes slinivkář | MUJPES.CZ

Dobry den,

mame madarskeho ohare, ktery jiz od malicka moc dobre neprospiva. Je mu 16 mesicu a vazi 22 kg, je strasne hubeny, lezou mu zebra, pater i kycle. Na veterine jsme vesmes porad a uz nevime co dal, rada bych tedy i Vase posouzeni. Asi v pul roce mel prujem, tak jsme navstivili lekare, ktery po rozboru krve stanovil, ze ma nedovinutou slinivku a ze musine prejit na dietu. Predtim jsme krmili granule pro stenata Proplan. Presli jsme na granule Specific i/d a davali 3x denne Pankreolan po dobu asi 14 dnu, pastu Probican a prvni 3dny dostaval jeste Kaomicin. Potize se trochu zlepsily, ale vudec po tom zradle neprispival. Na tomto zradle byl asi 3 mesice, na kontrolach nam bylo receno ze se to zlepsi a pes hubl a pak jsme presli zase na Proplan. Trosku se zacal spravovat, ale nebylo to furt dobre, jeho vykaly byly nekdy ridci a zlute. V unoru dostal nakou uzenou slachu a do rana mel strasny prujem, ze to ani nevydrzel a udelal to doma,byla to spis jenom zlutozelena voda. Navstivili jsme lekare a jiz jineho. Sdelili jsme nase predchozi problemy, doktorka nam zdelila, ze z rozboru krve nelze poznat zakrnelou slinivku, ze pouze pokud je tam zanet, jsou hodnoty zmenene a udelala psovi ultrazvuk, slinivku ma normalni, ale ze mu spatne pracuje. Byl na diete ryze a varene kure asi necely mesic, mel zase pastu Probican a Kaomicin. V tu dobu mel vykaly v poradku a tak jsme se vratili ke granulim. Pri jeho potizich se zazivanim jsme krmili 3x denne. Ze zacatku to slo, ale pak zase rano dobrej bobek, v poledne ridci a vecer ridke i zlute, vypadolo to, ze jsou to jen rozlozene granule, ale nestravene. V zari mu delali dalsi rozbor krve, kde mel zvysenou hladinu vapniku a ultrazvuk, slinivka dobra, ale zvetsene zlucovody. Doslal leky Wobenzym, 1 tyden 3x 3 tablety a 2 mesice 3x 1. Po prvnim tydnu s leky jsme presli na granule pro dospele psi. Po male davce pridane do stenecich granuli se znovu pres noc po... a jeste zvracel. Znova veterina, vysadit prasky, dieta ryze, kure, Kaomicin a injekce Binscopan, druhy den injekce vit. Duphofral a leky Pancreolan a simepar. Po tydnu zase Duphofral, krev. rozbor na jatra, hladiny v poradku. Nove granule Hills i/d. Do ryze jsme pridali 1/10 granuli cca 30 g rozlozeno na 3x a do rana zase spoust a prujnove louze vsude. Tak je zase na ryzi, masu a pridali jsme kolinka, aby to bylo vyzivnejsi, pes je hubenej jak lunt a zase jdeme na veterinu co dal, kdyz nestravil granule. Ted nema prujem, sice to neni moc pevne konzistence, ale jde to. Porad bere Pancreolan a Simepar.
Obracime se na Vas s prosbou co dal, zmenit veterinare, krmit jako kdysi varenou stravou - ryze,maso, kolinka, zelenina...
Je to takove slohove cviceni o nase psovi chabrusovi, ale pokud budete mit cas se nam ozvat a poradit, budeme moc radi.
Moc dekujeme za moznosti teto poradny a bubeme se tesit na odpoved.
Irena a Lukas

Dobrý den Ireno, dobrý den Lukáši, 

základním problémem je povaha dotazu. Dotaz je spíše povahy veterinární, má odbornost je povahy zootechnické. Zkusím Vám napsat, co o daném problému vím, nepředpokládám ale, že by Vám to výrazně pomohlo. Exokrinní pankreatická insuficience může být zapříčiněna třemi různými příčinami, výsledek je ale týž – slinivka má sníženou schopnost vylučovat trávící enzymy a vede to ke špatnému trávení a nízké využitelnosti krmiva. I přes podávaný objem byť vysoce kvalitního krmiva je pes hubený, většinou má také nižší kvalitu srsti. Slabě natrávené krmivo zůstává ve střevě a zadržuje tekutinu. Zhoršené trávení tuků způsobuje charakteristický zápach a vzhled výkalů. Diagnostika se provádí vyšetřením trusu a krevního séra. V případě, že byla potvrzena diagnóza, nasazená dieta je správná. i/d diety jsou postaveny na základě vysoce stravitelné bílkoviny se sníženým obsahem tuku s dotací energie ve formě cukru. Mají také zvýšený obsah vlákniny (podpora peristaltiky střev) a celkově zvýšený obsah vitamínů a minerálních látek. Náprava stavu organismu po nasazení diety je velmi pozvolná. I přes její zkrmování je nutné podávání náhradních trávících enzymů majitelem psa a to po jeho celý další život. Dávkování krmiva musíte upravit podle momentální kondice. Jestliže je zvíře opravdu nemocné, klinickou dietu NELZE nahradit komerčním krmivem byť kvalitní značky.

Podle Vašeho popisu z pohledu techniky krmení dále vidím chybu ve snaze kombinovat granule s vařenou stravou v jedné krmné dávce. Zkuste granule krmit zvlášť. Rozdělte dávku krmiva na několik (3-4x denně) menších. V případě, že střídáte granule a vařenou stravu, střídejte ji v pravidelných časových intervalech, např. granule dávejte jen přes den, vařenou stravu jen večer. S přechodem na granule začněte od malého množství. Enzymy užívejte podle pokynu veterinárního lékaře, měly by se podávat v čase příjmu krmiva. Je třeba dodržovat pravidelný čas podávání krmiva. 

K té šlaše v únoru – Váš pes není enzymaticky vybaven na trávení podobných dobrot. Prostě to neumí. Veškeré jiné krmivo než krmivo s vysokou biologickou hodnotou a s nízkým obsahem tuku je pro něj nepřijatelné, proto mu jej ani nedávejte. Nebezpečí představují i různé pozřené zbytky během vycházky.

K různým značkám klinických diet: i když jsou klinické diety zaměřené na určitý zdravotní problém na stejném principu, je každá z nich surovinovým složením jiná. Je to stejné jako u jiného granulovaného krmiva, nebála bych se jich vyzkoušet více druhů. U nás je nabídka zpracována např. ZDE: https://www.mujpes.cz/traveni-slinivka-streva/strana-2/ a když si ji projdete, uvidíte, že se opravdu krmiva liší. 

K vařené stravě – podle mého názoru nejste sto tímto způsobem zabezpečit výživu postiženého zvířete. Pro zdravá zvířata existují tzv.normy, podle kterých se na základě známého složení podávaného krmiva dá vypočítat jeho optimální množství a poměr v něm obsažených komponent. Normy pro nemocná zvířata jsou výrobním tajemstvím výrobců klinických diet... 

Obecně se doporučuje nízkotučná strava se sníženým obsahem kvalitních bílkovin a lehce stravitelné sacharidy (to je ta rýže, na které se vám stabilizuje). 

Alternativou by mohla být dieta pro slinivkáře v systému krmení BARF, ale i syrová zelenina může být pro slinivku zátěží. 

Jsou i zkušenosti se zkrmováním slinivky břišní z vepřů, které do potravy dodávají chybějící enzymy.  Problém je ale ten, že hodnota enzymů kolísá podle stavu poraženého zvířete a odezva na její podávání může být proto různá. Slinivka se psům zkrmuje v syrovém stavu. 

S pozdravem

Yvona Rumpíková