DOVOLENÁ 19.8.2024

Cukrovka u psa | MUJPES.CZ

Prosím o radu. Naše fenečka má "cukrovku", pan doktor nám doporučil krmivo zn. Eukanuba. Prosím o sdělení, kterého druhu se to týká, abychom ji ho mohli objednat, nebo případně přímo u Vás zakoupit. Děkuji. 

Milena, Hlinsko

„Cukrovka“ (diabetes mellitus) je klinická porucha, která je způsobena nedostatečnou produkcí hormonu inzulínu v Langerhansových ostrůvcích slinivky břišní.

Inzulín je hormon, který má na starosti využití glukózy v organismu. Glukóza je nezbytná pro produkci energie, ukládá se také ve formě glykogenu v játrech a tukových buňkách. Neschopnost organismu využívat glukózu vede k úbytkům hmotnosti, pocitu hladu a únavě. Krmná dávka pro takto postižené zvíře v porovnáním s krmnou dávkou pro dospělého psa má sníženou bílkovinu, snížený tuk, vápník, fosfor a hořčík a mírně zvýšenou vlákninu.

Krmiva pro nemocná zvířata nejsou volně v prodeji, nazývají se klinickými dietami a jejich prodej je vázán na přesnou diagnostiku a dozor veterinárním lékařem.

MVDr. Pavla Alexandrová

Nabídku klinických diet pro psy postižené cukrovkou naleznete zde: 

https://www.mujpes.cz/cukrovka/.

Na trhu je více značek, které jsou schopny nabídnout odpovídající krmivo, od těch známých po ty méně známé, ale stále kvalitní. Váš výběr bude záležet na ochotě psa krmivo přijímat. 

Z volně prodejných granulovaných krmiv se nejvíce k požadované výživové hodnotě blíží krmiva označená jako LIGHT – odlehčená, pro psy se sklonem k obezitě, je třeba ale v deklaracích věnovat pozornost nižší hodnotě bílkovin. Pokud máte možnost, volte přímo klinické diety k tomu určené. 

Yvona Rumpíková