extruze

Extruze je výrobní proces, při kterém se vstupní hmota protlačuje skrz formu, která má určitou geometrii, aby se získal kontinuální profil s požadovaným tvarem. Tento proces se používá v mnoha průmyslových odvětvích, včetně výroby plastových trubek, profilů, folií, vláken, potravinářských výrobků a kovových profilů.

Výchozí materiál v případě výroby krmiv pro zvířata je ve formě promíchané, homogenní pasty. Ve většině případů se jedná o směs suchých produktů, tedy živočišných mouček, jemně mletých zrnin (mouky) a mletin suchých surovin v sypké formě smíchanými spolu s minerálními směsi. 

Materiál se zahřeje na vhodnou teplotu, aby změkl.  Poté je dopraven do extruderu. Extruder  pomocí šneku (šroubovice) materiál posouvá vpřed. V průběhu tohoto posouvání může docházet k ohřívání nebo jinému zpracování materiálu.

Materiál je nakonec protlačen skrz formu (trysku), která určuje výsledný tvar produktu. Tvar formy může být například kolečku s dirkou nebo srdíčko. Po výstupu z formy je extrudovaný materiál obvykle ochlazován, aby získal pevnost, sušen, následně může být řezán na požadované délky nebo opatřen např. nástřikem premixu vitamínů a tuku. 

Extruze tepelným opracováním vstupních surovin obvykle zvýší stravitelnost výrobku a v případě granulí s obsahem zrnin tepelným opracováním škrobu vytvoří nasáklivou strukturu granulovaného krmiva.