DOVOLENÁ 19.8.2024

Destilovaná voda pro zvířata | MUJPES.CZ

Dobrý den, naše andulka má hrozně ráda vodu. Proto jsme jí koupli kamennou vodní fontánku, kterou má umístěnu vedle klece. Hrozně ráda se v ní koupe - doslova cachtá. Přitom se také občas vody napije. Výrobce fontánky ale předepisuje, že se v ní může používat výhradně destilovaná voda. Proto prosím o radu, zda to nemůže adulce nějak ublížit, když všeobecně je destilovaná voda nepitná? V kleci má andulka samozřejmě napáječku s čerstvou vodou.

Předem děkuji za radu a přeji Hezký den.

Milan Čermák, Semily

Dobrý den pane Čermák,

o svoji andulku se bát nemusíte, žádný problém s příjmem vody během koupání i když se jedná o vodu destilovanou není. Ta není určena k pití, ale malé množství, které andulka během koupání vypije netvoří žádné nebezpečí. Pokud jí zajistíte přísun pitné vody v napaječce, bude vše v pořádku. Je výborné, že jí tuto radost z koupání dopřáváte a zajisté si ho hodně užívá.

V případě, že by se ale jednalo o velkém množství, zdravotních problémy by pravidelný příjem způsobit mohl, i když jednorázové požití malého množství obvykle opravdu nebezpečné není. 

Destilovaná voda je voda, která byla zbavena minerálů a nečistot prostřednictvím destilace. Pravidelné pití destilované vody může vést k elektrolytové nerovnováze. Nerovnováha elekrolytů v těle může ovlivnit srdeční funkci, nervový systém a funkce svalů. 

Sama o sobě destilovaná voda může zvýšit riziko dehydratace, protože postrádá minerály, které pomáhají tělu udržovat rovnováhu tekutin. Žízeň proto neuhasí. Tento stav může být nebezpečný, pokud zvíře nemá přístup k běžné pitné vodě s potřebnými minerály. Pravidelné pití většího množství  destilované vody může vést k hyponatremii (nízké hladině sodíku v krvi). U některých zvířat s citlivým trávícím traktem pití destilované vody může způsobit žaludeční nevolnost nebo průjem.  Týká se i psů a koček. 

Jednorázové vypití malého množství destilované vody obvykle  nezpůsobí vážné problémy. Pokud ale máte podezření, že ji zvíře vypilo větší množství  a vykazuje nějaké neobvyklé příznaky, jako je letargie, zvracení, nebo změny v chování, měli byste navštívit svého veterinárního lékaře a uvést důvod návštěvy.

MVDr. Pavla Alexandrová