Vracející se zákazníky žádáme o novou registraci. Přihlášení pod uživatelským jménem přechodem na nový systém není platné. Nyní se po přeregistrování můžete hlásit pod svým e-mailem a heslem. Pro registrované zákazníky máme připraveny množstevní, věrnostní i objemové slevy a to do výše až 8%. Děkujeme.

Jak kvalitní krmivo zvolit


Kompletní granulovaná krmiva se z hlediska trhu a druhu konečného zákazníka, které je nakupuje dají v podstatě rozdělit do několika skupin.
Pokud budeme brát v úvahu cenové hledisko a začneme u nejlevnějších, dostaneme se k tzv. standartní řadě nebo ekonomické řadě.

- standardní řada (ekonomická řada) kompletních granulovaných krmiv je určena pro širokou veřejnost, která má zájem psa nakrmit levně a nemá na výrobek příliš vysoké nároky. Většinou se požadavek ze strany zákazníka týká příjmu bez snížení chutnosti a tvarované konzistence výkalů.

Ze strany prodejců se v této kategorii krmiv můžeme často setkat o snahu "být levnější něž levný". Typickým příkladem jsou supermarketová krmiva v cenové relaci od 150 do 200Kč za 10kg pytel. Většinou ho lidé nakupují z důvodu ekonomického, protože na pejska tento měsíc už nevyšlo nebo lidé neinformovaní. Levná krmiva jsou plné obilí, tedy škrobu. Pes dlouhodobě krmený touto kategorií krmiv bývá obéznější a zakulacených tvarů, nemívá vyvinutou svalovou hmotu. Protože ji nemá z čeho stavě. V kategorii levných krmiv se používají také konzervanty, které jsou levné, méně šetrné ke krmenému zvířeti. Čím delší záruka krmiva, tím bývá způsob konzervace silnější. Konzervanty v krmivu se chovají v organismu jako cizorodá látka.

V případě, že jste krátkodobě nuceni krmit touto kategorií, volte podle % bílkovin a % tuku s přihlédnutím ke zdroji bílkovin /ideálně volte krmivo s bílkovinou živočišnou, ne rostlinou). Nedejte na nápis "vyrobeno z čerstvého kuřecího masa" na přední straně obalu, zavazující informace pro výrobce jsou uvedeny v surovinovém složení a v typické analýze na zadní straně obalu (někdy na boku). Procento bílkovin alespoň 20 - 22, tuk 8. Pravdou ale je, že zdroj bílkovin se výrobcům neprověřuje. 


- premiová řada krmiv a superpremiová řada krmiv - výživově nespadají do jedné kategorie, ale přechod v řadě vyššího premia do kategorie superpremia je, myslím si, spíše věcí osobního názoru. Veřejnou prezentaci rozdělení granulí do kategorie premia nebo superpremia proto raději přenechávám distributorům jednotlivých značek.


Kategorie prémiových krmiv zahrnuje krmiva na bázi drůbeže, ryby nebo jiného živočišného zdroje bílkovin, kde zdrojem energie není jen pšenice a tuk, ale také kukuřice, rýže příp. další druh obiloviny. V granulovaných krmivech této řady se již můžeme setkat s recepturou obohacenou o další doplňky výživy, které pro psa nejsou nezbytné. Typickým příkladem je Yucca, probiotikum, ovoce, zelenina apod. Anorganické a hůře vstřebatelné zdroje minerálních látek jsou nahrazovány zdroji organickými, pro psa lépe využitelnými. K pomyslnému vrcholu výživy stoupají značky stupínek po stupínku použitím kvalitnějších, stravitelnějších a pro psa využitelnějších komponent a stávají se superpremiem. Na vrcholu veškerého snažení výrobců krmiv je tzv.ultrapremium. Krmivo např. vakuově baleno, bez obsahu obilovin, s velmi vysokou stravitelností.

V povídání o prémiu jsme zavadili o doplňcích výživy, které se přidávají do granulí a nejsou pro psa nezbytné. Nejsou nezbytné v pojetí výživy znamená, že se krmené zvíře bez nich obejde, přináší mu ale něco navíc. Z marketingového hlediska je to také "něco", co pomáhá značku prodávat. Nejklasičtějším příkladem je Yucca, přídavek probiotika, oligosacharidy, fruktooligosacharidy, L - karnitin, látky podporující stav kloubů, zdroje antioxidantů, které zpomalují stárnutí organismu apod. U posuzování doplňků se ale držme zpátky. Co se týká např. látek na podporu kloubů, většinou sice výrobce zmiňuje jejich obsah, ale ne již množství, tzn. že se v krmivu sice možná vyskytují, ale nemusí být v tak vysoké účinné koncentraci, aby nám vyřešila problém, který by vyřešit měly. 

Ještě na závěr: rozdělení krmiv na kategorie  na standart, premium, superpremium a ultrapremium je jen v našich hlavách. Žádná zákonná norma nepředepisuje, jaké by mělo být a co by mělo obsahovat krmivo standardní narozdíl od krmiva, které vnímáme jako špičku. Výrobci a dovozci krmiv nás tak jen naučili uvažovat. Nápis "superpremium" na obale krmiva značí kvalitu (opravdu?), krmivo bez nápisu je vnímáno jako podřadnější. Za sebe dodávám - vůbec to tak nemusí být :-)

Ing. Yvona Rumpíková