Zvěřina | MUJPES.CZ
Dobrý den, máme doma 11 měsíců starou bordinu a chceme pro něj to . Někde jsem četl že zveřina je velmi dobrou volbou, pro zvýšenou zásobu cukr ve svalech zvěřiny. Souhlasíte nebo znáte něco lepšího, prosím doporučte... Děkuji Honza.
Dobrý den. Zvěřina má opravdu vyšší zásobu glykogenu, stejně jako např. maso koňské - podle mého názoru je ale v běžně dostupných komerčně vyráběných krmivech zvěřina "zvěřinou" jen na papíru a ve skutečnosti se jedná o živočišnou bílkovinu z jiného zdroje, příp. je podíl skutečné zvěřiny tak nízký, že z výživářského pohledu je toto množství bez významu. Osobně se při výběru krmiva přikláním spíše k šíři spektra živ. bílkoviny v krmivech a volila bych krmiva s více zdroji a podílem tmavých mas (jehněčí, hovězí, koňské, zvěřina) než krmiva tzv. monoproteinová (jednodruhová), které považuji za směr spíše pro psy - alergiky než pro normálně krmitelné jedince. Nejsem si jista - neznám důvod Vašeho výběru - stačí takto? Mohu nabídnout již dříve zpracovaný článek "Bílkoviny v krmivu" zde v archivu článků. Po jeho přečtení možná poodhalíte roušku problematiky. Pokud se vám jedná o zvěřinu jako využití energie (glykogen je krevní cukr) - příliš mnoho informací nemám, ale pokusím se dohledat a doplnila bych.
Vypůjčeno z http://www.nutricoach.cz/zverina--c81: Zvěřinou označujeme kosterní svalovinu zvěře, která bylo ulovena v přírodě. Dnes se zvěřina produkuje také organizovanou formou, kdy se zvěř chová na farmách. Zvěřinu dělíme do čtyř základních skupin: vysoká zvěř (jeleni, srnčí, daňci), nízká zvěř (zajíci, králíci), černá zvěř (prase divoké), pernatá zvěř (koroptve, bažanti, křepelky). Samostatnou skupinu tvoří cizokrajné druhy zvěře (klokan, pštros…).
Rozdílné prostředí volně žijící zvěře a ustájených zvířat má značný vliv na složení masa. Maso ze zvěřiny je lehce stravitelné, má jemnější svalová vlákna a vykazuje charakteristickou vůni a chuť. Zvěřina se v dnešní době stává populární díky svým výtečným nutričním vlastnostem. Ve srovnání s masem chovaných zvířat obsahuje mnohem méně tuku. Odlišené je též zastoupení mastných kyselin v tuku. Hospodářská zvířata, živená zpracovaným krmivem a krmnými směsmi, vykazují vyšší podíl nasycených mastných kyselin. Ve spektru nenasycených mastných kyselin převažují mastné kyseliny řady omega-6. Nenasycené mastné kyseliny v tuku volně žijící zvěře jsou bohatší na velmi důležité mastné kyseliny řady omega-3. Ačkoliv se obsah cholesterolu nijak významně neliší, z celkového pohledu vykazuje maso zvěřiny mírnější aterogenní schopnosti oproti masu hovězímu, vepřovému, skopovému. Díky nižšímu podílu tuku a vyššímu zastoupení vody má maso zvěřiny nižší energetickou hodnotu. Zvěřina se cení pro vysoký obsah plnohodnotných bílkovin. Ve 100 gramech se nachází 20 až 25 g bílkovin. Na rozdíl od ustájených zvířat nacházíme v mase zvěřiny určité množství sacharidů. Je to dáno vyšším množstvím svalového glykogenu, který je výsledkem volného pohybu zvěře v přírodě. Maso zvěřiny, podobně jako maso hospodářských zvířat, obsahuje vitamíny řady B (především vit B2, B6 a B12). Zvěřina je vynikajícím zdrojem železa. Ve významném množství se ve zvěřině nachází řada dalších minerální látek a stopových prvků jako jsou draslík, fosfor, zinek, měď, selen. S konzumací zvěřiny to v žádném případě nesmí přehánět lidé se dnou nebo vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Zvěřina obsahuje značné množství purinů, které přímým způsobem zvyšují hladinu kyseliny močové a následně riziko dnavého záchvatu.
Při manipulaci s masem musíme být velmi opatrní z pohledu hygieny. Při nedodržení základních hygienických pravidel totiž velmi snadno dochází k rozvoji nežádoucích bakterií a následnému kažení masa. Zmrazené kousky zvěřiny se doporučuje rozmrazovat v chladničce, ne při pokojové teplotě. Rozmrazované maso nesmí být v lednici volně loženo (jen v sáčku, na tácku), abychom předešli kontaminaci ostatních potravin. Po práci se zvěřinou je také třeba důkladně omýt nádobí a použité pracovní nástroje.
Shrnutí: je rozdíl ve svalovině zvířat chovaných farmovým způsobem a zvířat lovených v přírodě. Pokud preferujete zvěřinu s důvodu vyššího obsahu glykogenu, ověřte si její původ.