Jak správně snižovat hmotnost psa | MUJPES.CZ

Dobrý den, vinou naší rodiny, která má velkou slabost pro zoufalý pohled naší kavalírky na
cokoliv co se dá sníst a také zásluhou přejícnosti páníčka, pokud jde o piškoty, jsme docílili
nadváhy u naší fenky. Její kohoutková výška je ca 35 cm a její váha, po měsíční terapii (snížená
krmná dávka, zvýšená aktivita, ubrání na pamlscích a úplné odebrání piškot) je 12,5 kg, před měsícem
a půl asi 12,9 kg. V listopadu bych chtěla fenku uchovnit, ovšem obávám se, že s touto vahou to
půjde jen stěží. Krmíme granulemi - Caviar Canine a Artemis, nyní uvažuji o přechodu na vezi -
light. Jen jsem Vás chtěla požádat o radu, jak co nejrychleji, nejúspěšněji a hlavně bez větší
zátěže pro organismus naší princezny dosáhnout výsledku a zbavit se co největší části naší
přebytečné váhy. A ještě prosím o jedno... existují nějaké ušní kapky nebo jiný preparát pro
psy, který by zabraňoval nadměrnému růstu chloupků v uších psa? Předem děkuji za radu a přeji
příjemné léto. Andrea

Dobrý den,

v podstatě jste již začali velice dobře, vzhledem k tomu, že hmotnost klesá, máte nakročeno správně. Pro rychlejší efekt  bych určitě zvolila energeticky méně bohaté granule, tedy light verzi těch, které již užíváte. Pokud byste chtěla být ještě důslednější, pak je vhodné zvolit i light pamlsky - většina renomovaných výrobců krmiv je také nabízí. K tomu je samozřejmě nezbytná dostatečná a pravidelná pohybová aktivita fenky. Pokud by ubývání na váze nebylo znát i přes výše uvedená opatření, můžete vyzkoušet některou z veterinárních redukčních diet - používají se pouze po určité časové údobí a jsou namíchány, tak aby pes neměl pocit hladu a zároveň nepřijímal nadbytečné kalorie. Tyto diety jsou účinnější než light verze krmiva, jedná se v podstatě o léčebnou dietu, takže i její použití je omezeno jak časově, tak i tím, že by Vám ji měl předepsat veterinární lékař. Jako součást programu hubnutí lze k dietním opatřením a větší fyzické aktivitě doplnit ještě přípravky na pomoc při hubnutí, ne však současně s veterinární redukční dietou, ale s light krmivem (mám s nimi dobré zkušenosti u pacientů - opravdu fungují, jen je po skončení podávání dále nutné dodržovat dietní režim, jinak váha velice rychle vyletí opět nahoru). Jedná se o léčivo ve formě roztoku, který je pejskovi pravidelně podáván po určité časové údobí, ve kterém je potřeba jednak upravovat dávku dle dosažených hmotnostních úbytků a jednak sledovat správnou funkci jater. Jejich použití je tedy opět vázáno na návštěvy u veterinárního lékaře. Což tedy asi není úplně dle Vašeho přání zcela bez zátěže organismu, tuto možnost bych ponechala až při vyčerpání všech ostatních možností a opravdu výrazné nadváze...Při hubnutí pejska je nejdůležitějším faktorem domluva v rodině, aby každý člen domácnosti důsledně dodržoval nově nastavený režim krmení a venčení. Přípravek, který by zabraňoval růstu chlupů v uších neexistuje. Na trhu je však preparát pro snadnější epilaci  (Pudr depilační adstringentní Ear Fresh Bio-Groom), který do uší nasypete, necháte chvíli působit, následně lze chlupy snadněji z uší vytrhat.

 

Dobrý den paní Alexandrová,

velmi Vám děkuji za zodpovězení mého dotazu týkajícího se "obezity" mojí drahé kavalírky. Nasadila jsem na vaši radu i "light" pamlsky a přidala kloubní výživu - Alavis 5 a po měsíci a půl od začátku naší terapie se nám podařilo váhu redukovat o 1 kg, což nás velmi potěšilo!
Nyní se však na vás obracím s jiným dotazem, který se týká léčby očí mojí kavalírky. Už podruhé nám byly na stejný problém (oči plné bílého, neprůhledného "výtoku")nasazeny antibiotika. Před 2 měsíci to byly modré tabletky (na obalu je čitelný jen část názvu Cipla UK Ltd) spolu s antibiotickými kapkami Tobrex a ihned v ordinaci dostala injekci s antibiotiky. Během léčby se oči zlepšily, ovšem ani ne do měsíce po jejím ukončení se problém zopakoval s tím, že fenečku bolelo, když jsem se jí očí dotkla a na každé panence se jí objevila malá skvrnka. Navštvily jsme tedy před týdnem znovu veterinářku, která nám opět aplikovala dvě bolestivé injekce do zátylku, které fenečku velmi svěděly, přidala opět stejné modré tabletky, navíc jakési hnědé oválky (na štítek napsala MSM) a doporučila kapat denně kapky "hyppo tears" kvůli zvlhčení oční sliznice. Antibiotika jsme dobraly v úterý, MSM ještě máme na dva dny. Oči denně vyplachuji Ophto Lavasem a kapu umělé slzy. Momentálně jsou oči lepší, nicméně ne úplně čisté a na zorničkách jsou stále patrné skvrny /velikosti ca 1+2 mm/. Paní veterinářka tvrdí, že se nejspíš jedná o problém velké prašnosti v tomto období, kdy u pejsků s vypouklým okem může docházet díky ní k častějším zánětům v očích. U nás se tento problém objevil letos poprvé. Vím, že není snadné sdělovat diagnózu bez toho, aby jste pejska viděla, ale přesto se ptám... Nevíte čím to může být způsobeno? Mám hrůzu z toho, že by se mohl problém vrátit a nelíbí se mi stále užívání antibiotik. Také mně trápí skvrnky v očích. Prosím o radu. Děkuji.

 

Dobrý den, Gratuluji k úspěšnému hubnutí!!

Máte pravdu, že na dálku si opravdu netroufám a bez přímého vyšetření ani nemohu nic zdiagnostikovat a bohužel neznám rozsah vyšetření očí, jaká prováděla Vaše paní doktorka, ale určitě bych doporučovala u Vaší fenečky provedení velmi jednoduchého testu, tzv. Shirmerův test, u kterého se změří pomocí kalibrovaného papírku množství produkovaných slz za minutu. Je možné, že by se dle popisovaných příznaků a rychlého návratu onemocnění mohlo jednat o sníženou produkci slz, zejména pokud se stav po aplikaci umělých slz zlepšil. Mám na mysli onemocnění keratokonjunctivitis sicca - suchá keratokonjunktivitida, tedy zánět spojivek a rohovky primárně způsobený nedostatečným zvlhčováním povrchu oka a nedostatečným vyplachováním prachu, bakterií a různých nečistot z očí pomocí slz, který se projevuje mimo jiné zarudnutím očí, hromaděním lepivého suchého hlenu a počínajícími defekty na rohovkách. Provázený bývá sekundární bakteriální infekcí, proto i lokální antibiotika mívají, i když jen dočasný, efekt.. Pokud by se tato diagnóza potvrdila, doporučila bych dlouhodobé podávání ciclosporinu (existuje buď ve formě kapek - lze namíchat na předpis v lékárně či lékař může již připravené kapky objednat po internetu, nebo ve formě mastičky). Aplikace by pravděpodobně musela být dlouhodobější...Ciclosporin podporuje slzné žlázky k vyšší produkci slz.
Pokud máte o diagnóze či terapii jakékoliv pochybnosti, zkuste u Vás v kraji vyhledat veterinárního oftalmologa (většinou na nějaké větší klinice).

MVDr. Pavla Alexandrová