DOVOLENÁ 19.8.2024

Krmením syrovým masem a požírání trávy | MUJPES.CZ

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Mám skoro 2 letou fenu Border collie a asi půl roku jí krmím syrovým masem. Fenka mi teď začla hodně žrát trávu,ale je to při jakékoli činnosti. Když má chvilku klid,hned se pase. Někdy to vypadá,že jí vyloženě vyhledává. Krmím masem z Vetamixu a přidávám různé vit. doplňky od firmy Baron. Myslíte,že něco dělám špatně? S pozdravem Lucie Bartelová

Dobrý den, vypadá to, že fence schází vláknina. Doplňujete zeleninu? V jakém množství a formě? Firma, od které odebíráte základ pro přípravu krmiva nemá směsi přímo určené pro krmení syrovým masem bez dalšího doplnění. Mohlo by se jednat také o zdravotní problém, cizí těleso v žaludku, problémy s překyselením žaludku, žaludeční vřed, podrážděná slinivka... apod. Pojídání trávy není  samoúčelné, většinou si pejsek snaží pomoci od něčeho, co mu nesedí, ale to si myslím, chápete správně.

Zeleninu střídám. Dostává salát,špenát,okurku,papriku,ruccolu,polníček z ovoce pak
jablko,jahody,banán,borůvky,prostě co se zrovna namane.Občas přidám,spirulinu,chlorelu a lososový
olej. Pokud jí chybí vláknina, v čem jí mám přidávat? L.B.

Z jednoduše dostupných zdrojů: mrkev a jablka  - zejména. Mrkev nejlépe vařená, větší množství. Můžete použít též spařené kopřivy apod. V případě problémů může podíl zeleniny v krmné dávce dosahovat až její 1/3. Vlákninu do krmné dávky lze vhodně doplnit také celozrnými obilnými vločkami (doporučuji před podáním spařit), tmavým pečivem. Syrovou zeleninu je třeba před zkrmováním mechanicky rozmělnit (rozmixovat) nebo tepelně upravit. Mechanickým rozrušením se nahrazuje částečné natrávení rostlinné složky býložravcem, který by sloužil jako potrava pro masožravce.  Pes je -  přes proběhlou domestikaci - stále převážně masožravcem a pro trávení rostlinné stravy - tepelně neupravené nebo mechanicky nerozrušené - není vybaven.

Hezký den

Yvona Rumpíková