Doplnění granulí | MUJPES.CZ

Dobrý den,

máme 13-ti měsíční fenečku labradorského retrievra, kterou krmíme granulemi Chicopee Maintenance ( krmí se s radostí a velmi dobře ). K tomu jí dávame denně ovoce, zeleninu ( syrovou ), cca 3x týdně tvaroh. Její aktivita - v týdnu jen odpolední procházky a hraní a běhání s ostatními psy, o víkendu zkoušíme výlety na kole, plánujeme běžky. Chtěla bych vědět, zda je tato strava dostatečná, nebo bychom měli ještě nějakou výživu přidávat. Uvažuji o výživě kloubů a kostí, nemohu posoudit vhodnost některých přípravku a tak prosím o radu. Děkuji a zdravím. Martina

Dobrý den Martino,

v případě, že fenka nemá problémy, má se k světu a je vitální není důvod k obavám. Granulované krmiva jsou označena nálepkou "kompletní" a z definice "kompletního krmiva" ze Zákona o krmivu vyplývá, že by měla být jeho receptura sestavena takovým způsobem, aby pokryla kompletně průměrné nároky průměrného jednice. Takže by samotné krmivo mělo stačit. Je to trochu ale i o tom, že pokud dlouhodobě krmíte zvíře jednou značkou krmiva, vystavujete ho svým způsobem monodietě a můj osobní názor je ten, že obměna granulí jednou za 2-3 měsíce nebude na škodu. Změníte tím jak složení přijímané bílkoviny, tuku, tak spektrum minerálních látek a vitamínů apod. To, jestli je  krmivo správně sestaveno a plně vyhovuje stejně nepoznáte okamžitě. Představte si, že neustále z přijímaných živin probíhá obměna tělních tkání. Stejně jako se mění Vaše tělo tím, jaký druh potravy přijímáte, tak se mění i tělo jakéhokoliv jiného živého organismu včetně Vaší fenky. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, organismus nereaguje ihned. Změny jsou otázkou dní i týdnů. V pozitivním i negativním směru. Většinou mají lidé představu, že pokud pes krmivo ochotně přijímá, je krmivo O.K. Z pohledu jeho složení to ale nemusí být pravda.  

K tomu, co přidáváte k běžné krmné dávce: ovoce a zelenina v syrovém stavu jsou pro psa látkami tzv. balastními. Pes není schopen trávit syrovou zeleninu a ovoce nebo jen ve velmi omezené míře a ovoce spíše dužnaté. Kořenová zelenina, pokud bude zkrmována v kusovém stavu, prochází netknutá. Schválně zkuste dát syrovou mrkev a druhý den se podívejte do bobků. Bude tam :-) Podávat ji tedy sice můžete, ale pokud z ní má pes něco využít, je její třeba buď upravit mechanicky - tedy rozmixovat, nebo upravit tepelně - tedy povařit. Pro psa je především zdrojem vlákniny. Tvaroh - proč ne. Občas zkuste třeba i sýr, bílý jogurt, trochu masové konzervy, sušené pochutiny, udělá ji to radost. Opatrně na tepelně opracované kosti nebo pamlsky s obsahem kostí -  pes na granulích je není schopen trávit a mohlo by dojít k poranění trávícího traktu, při jejich vyšším množství k problémů s vyprazdňováním - k zácpě. Nekombinujte s granulemi syrové maso. Trávení  syrového masa je specifické, trávící  trakt na něj musí být připraven. 

Doplněk na klouby určitě ano, vícesložkový, ideálně by měl obsahovat alespoň chondroitin, glukosamin a MSM. Podává se preventivně,  2-3x ročně v kůře trvající 6 - 8 týdnů. Důležitá je koncentrace účinných látek v podávané dávce. Kratší podávání odlehčí Vaší peněžence, bude mít ale minimální efekt. U psů s pohybovými problémy lze podávat doplňky na klouby stále. 

Tak hodně spokojených dní. 

Užívejte společné chvíle.

Yvona Rumpíková