7 měsíční štěně špice špatně přijímá potravu | MUJPES.CZ

Mam sedmimesicni stene maleho oranzoveho nemeckeho spice.Je u mne tri tydny a krome stravy se vyborne zadaptoval.Snazim se ho krmit podle pokynu chovatelky,ale z vybrane stravy prijima pouze varene drubezi maso a sunku.Ostatni zradlo,to je syr,granule,zelenina, odmita.Nezacne zrat spontanne, ale musim ho vzdy nalakat tim,ze mu nabizim z dlane.Krmim po troskach rano a vecer.Mam obavy,ze neprijima dostatecne pestrou stravu pro dobry rust a vyvoj.Muzete mi prosim poradit,co mam delat? Dekuji.Soňa Bejčková

Dobrý den,

malá plemena psů jsou svou neochotou přijímat krmivo a  dohánět tak majitele k zoufalství vybíravostí dobře známa. V případě, že zvíře přijímá selektivně pouze jednu složku potravy a odmítá jinou, nechejte ho mírně vyhládnout. Další možností je předložení mleté stravy nebo stravy nakrájené na drobné kousky, které se pejskovi bude špatně přebírat. Obecně pes přijímá lépe potravu s vyšším obsahem živočišného tuku a o vyšší teplotě - předkládané strava by měla být pocitově teplejší než Váš prst, vlhčenou stravu lépe než stravu suchou. Granule lze přelít teplejší vodou (zvýrazní se tak aroma krmiva), necháte je chvilku stát, zbytek vody slijete  a podáváte,  rozmačkanou potravu typu konzerva nebo masíčko s přílohou můžete také přelít vývarem nebo mlékem bez obsahu laktózy. Zvlhčení krmiva doplňuje do krmné dávky tekutiny a těch není nikdy dost. Většinou pejsek začně vylizovat tekutinu a poté plynule přejde i na kousky předkládaného krmiva. 

Je možné, že štěně nebylo navyklé na určitý typ stravy nebo byl chybně proveden přechod z mléčné stravy nebo stravu pevnou. 

U granulovaného krmiva zkuste přejít na jinou značku. Někdy to chce vyzkoušet značek více, než mu padne nějaká z nich do noty. Můžete dále pejska krmit z ruky, postupně bych mu ale dávala ruku do misky, až by přijímal krmivo pouze z ní. Výborně napomáhá příjmu krmiva konkurence (druhý pes),nebo vy sama se hravou formou tímto konkurentem můžete stát také, když spojíte krmení s hrou "dáš si?, nedám, tak nebude" nebo "honem to sněz nebo ti to sním" s rozvinutím kořistnického pudu (schovávání krmiva do ruky, její znovu otevření apod.). Nežádat ho prosebně, aby něco zbaštil, ale dát do hlasu hravost a škádlení. Krmit v klidném prostředí bez stresujících podnětů. 

K obavám z nedostatečné pestrosti stravy: jednostranný příjem krmiva je monodietou, která opravdu může zasáhnout negativně do stavu Vašeho psa. Uzeniny by určitě neměly být obsahem jídelníčku.


Příjemný den.

Yvona Rumpíková