L-karnitin

Většinou se dočtete, že L-karnitin hraje důležitou roli ve výživě psů, zejména pokud jde o jejich energetický metabolismus a celkový výkon. Že L-karnitin pomáhá při přeměně tuků na energii a tato jeho schopnost je užitečná pro aktivně využívané psy pro sport nebo psy s nadváhou...že L-karnitin  podporuje výkon srdce tím, že zlepšuje dostupnost energie pro srdeční svaly - může být přínosné pro starší psy nebo psy s kardiovaskulárními problémy... že L-karnitin  pomáhá při udržování a budování svalové hmoty, což je důležité pro aktivní psy a psy v tréninku... že L-karnitin může urychlit regeneraci po fyzické zátěži, což je užitečné pro psy, kteří se věnují intenzivnímu cvičení nebo sportům.

Tím že, že podporuje přeměnu tuků na energii, může L-karnitin pomoci při řízení hmotnosti u psů, kteří potřebují zhubnout nebo udržovat optimální hmotnost.

Obecně lze tedy říci, že L-karnitin je pro psy zřejmě užitečný doplněk stravy, který podporuje využití energie, růst svalové hmoty, zdraví srdce a celkovou kondici. Spolehlivé vědecké studie, které by ale potvrzovaly často proklamované účinky podávání L-karnitinu chybí. 

L-karnitin je syntetizován v játrech z aminokyselin lysinu a methioninu a ve velké míře se vyskytuje ve svalech. Je ho v těle natolik dostatek, že nejsou zjištěny nedostatky L-karnitinu ani při vysoké zátěži, které by mohl být organismus vystaven. K jeho nedostatku by mohlo docházet při poruchách příjmu potravy nebo při vrozených metabolických poruchách, nebo při nedostatku vitamínu C, který je nutný k jeho syntéze. 

Jeho přirozeným zdrojem v potravě psů je svalovina, tedy maso.  Karnitin není považován za léčivo. 

Nicméně, obecné pokyny pro účinné dávkování L-karnitinu psům jsou následující: 

  1. Malí psi (do 10 kg): 50-100 mg L-karnitinu denně
  2. Středně velcí psi (10-25 kg): 100-200 mg L-karnitinu denně
  3. Velcí psi (25-45 kg): 200-500 mg L-karnitinu denně
  4. Extra velcí psi (nad 45 kg): 500-1000 mg L-karnitinu denně

Je důležité si uvědomit, že tyto dávky jsou orientační a mohou se lišit na základě individuálních potřeb psa. 

Další informace např. https://cs.wikipedia.org/wiki/Karnitin