Lněné semínko pro psa| MUJPES.CZ

Mám rok a půl starou fenku Cane corso. Ráda bych jí přidávala do krmení lněné semínko. Pokud vím má
dobrý vliv na činnost střev a trávení vůbec. A hlavně na srst (lesk). Kamarádka vařila lněné semínko
pro koně se zažívacími potížemi. Musela je vařit nejméně při hodiny jinak v něm prý zůstávají nějaké
toxické látky. Platí to stejné pro psy nebo stačí povařit jen krátce nebo se nemusí vařit vůbec? Jak
často a kolik přidávat do krmení? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

lněné semínko bývá jmenováno jako jeden z mála rostlinných zdrojů polynenasycených mastných kyselin omega – 3 a kyseliny alfa-linolenové (ALA), které ovlivňují lesk a barvu srsti. Kyselina alfa-linolenová se v organismu mění na dnes marketingově využívanou kyselinu eikosapentaenovou (známější určitě pod zkratkou EPA) a dokosahexaenovou (zkratka DHA). Zmínku o těchto dvou kyselinách bude mít v povědomí určitě každý z nás, kdo krmil štěně recepturou krmiva ve vyšších cenových relacích. Ještě nedávno byl obsah EPA a DHA hitem:-).

Lněné semeno dále obsahuje fytohormony (hormony rostlinného původu) lignany, které posilují imunitní systém v boji proti některým nádorovým onemocněním a zánětům, působí také preventivně proti onemocnění ledvin, srdce a cév (tedy alespoň u lidí).

Kromě toho je zdrojem vlákniny ligninu, která mechanicky čistí trávící trakt. 

Před podáním je nutné jej určitě vařit vzhledem k obsahu tzv. antinutričních látek – antivitamínu B6 a limarinu. Limarin je látka, která po navlhčení semene a působením další složky může uvolňovat kyanovodík. Vysokými teplotami se negativní účinky obsahu těchto látek ruší. Dalším důvod, proč vařit, je ten, že vysoké teploty jsou předpokladem pro tvorbu mukózních látek, které působí velmi příznivě na trávící soustavu. Proto před podáním je ale opravdu nutná tepelná úprava. Lněné semeno má mírně projímavé účinky.

Jak dlouho vařit… Něco kolem 20 minut. Ukazatelem konce potřeby vaření je uvolnění „slizu“ ze semene do vody. Odstavit, nechat vychladnout. Při vaření se doporučuje zhruba o 75% objemu více vody než je vařeného semene.

Pro psa je vhodné přimíchávat do krmení 3 - 5x týdně polévkovou lžíci lněných semínek vařených asi 20 min. v přibližně 150 ml vody.

Obecně při vyšších dávkách lněného semene mívají zvířata průjem.

V případě, že Vám jde jen a kvalitu a lesk srsti, jsou na trhu k dostání také již hotové výrobky s obsahem pouze lněného oleje: např. lněný olej od firmy ZEUS: https://www.mujpes.cz/lneny-olej-pro-kone-a-psy-zeus/ , nebo lněný olej od firmy Farm Fresh: https://www.mujpes.cz/farm-fresh-lneny-olej-200ml/.

Viditelný efekt na lesku a kvalitě srsti by měl být patrný cca do 14 dnů od počátku zkrmování. Dávkujte podle dávky doporučené výrobcem. 

Hezké léto. 

Yvona Rumpíková