Hnědý nádech jinak černé srsti u psa| MUJPES.CZ

Dobrý den, mám 10 měs. štěně kavkazského pasteveckého psa. Je tmavě vlkošedé barvy. Poslední 2 měsíce mu na
místech, kde byl krásně černý, dostává srst hnědý nádech skoro bez lesku. Tj. na břichu, tlapách,
kolem tlamy, hlavě a hrudníku. Záda má zatím černo šedě melírované. Na většině vrchní části těla má
ještě štěněcí srst.Takže hnědý nádech se objevuje od země, do spodní poloviny psa a na vrcholu
hlavy. Krmím od mala Purina Pro Plan pro robusty a vařenou stravou - hovězím masem, tvrdým sýrem,
těstovinami, rohlíky, cibule, petržel, celer, ale mrkev nedávám. Ob den má na chuť i pribiňák s
celým syrovým vajíčkem a piškoty. Dostává někdy i kosti z buvolí kůže nebo sušené pochoutky pro
psy. Jako doplněk dávám Canvit chondro maxi na klouby. Je venku v kotci nebo puštěný na
zahradě nebo na poli. Může hnědý nádech mít od rosy nebo vody, když je to ve spodní části psa,
nebo se jedná o výměnu srsti, či nějaký jiný problém, chybí mu vitamíny nebo naopak má něčeho moc.
Čím to je? Může to být i granulemi, Purina Pro Plan? pokud ano, jakou značku nebo typ mi prosím
doporučíte.Pomůže Roboran H pro černé psy??Potřebuji, aby se hnědý nádech rychleji opět
změnil na pěknou černou lesklou barvu. Za jak dlouho se to spraví, a hlavně čím se to dá spravit
?? Děkuji za odpověď. Klára

Dobrý den paní Kláro, 

ve spodní části těla se může jednat o působení vlhkosti spolu s UV zářením - jak se správně domníváte a jedinou ochranou je vytírat psa neustále do sucha (u koček chovaných pro výstavní účely se doporučuje nepouštět zvířata vůbec na plné slunce a nenechat je zmoknout). U volně puštěného psa bude zachování této zásady asi problém a i se za něj přimlouvám, aby nebyl jen zvířetem chovaným na exteriér. Podobná plemena patří ven, do rozlehlého výběhu nebo na rozhlehlý pozemek slunce neslunce, déšť, nedéšť...  Exteriér často se s pracovním využitím psa dostává do konfliktu...

Nemyslím si také, že pomáhá Vašemu problému vyřazení mrkve z krmné dávky. Mrkev klidně součástí krmné dávky může být, naopak, je velmi dobrým zdrojem dieteticky působící vlákniny. Její vliv na zbarvení srsti je totiž více než sporný:-)

Při slučované krmné dávce (vařené + granule) je velmi obtížné stanovit, kde by mohla být příčina - ale obecně - obdobně po domácku sestavované krmné dávky jsou většinou nevyvážené - v případě změny pigmentace srsti by se mohlo jednat o nedostatek jednoho ze stopových prvků a to mědi. V tom případě by řešením opravdu mohl být navrhovaný Roboran H pro černé psy: https://www.mujpes.cz/roboran-h-pro-psy-cerne-a-bile-100-tbl/.

Celkové zvýšení kvality srsti - tím i pigmentace - je dáno celou řadou dalších faktorů a pokud nastává problém - je vhodné řešit také otázku přísunu vitamínů skupiny B (B-komplex) - jeho nedostatek je u psů nicméně velmi vzácný - spíše bývá spojen s antibiotickou léčbou nebo s vařenou krmnou dávkou, ale jeho podáváním nic nezkazíte. Dobrý zdrojem jsou např. pivovarské kvasnice: https://www.mujpes.cz/pivovarske-kvasnice/. Řeší se také dotace jednoho z dalších stopových prvků - zinku, jednoho z vitamínů - vitamínu H (bitotinu) a finální lesk srsti lze doladit také podáváním lososového oleje (na trhu působí několik firem, které ho dodávají v různé kvalitě). U nás nejčastěji doporučujeme Grancann olejový mix: https://www.mujpes.cz/grancann-olejovy-mix-adult/, který je přírodně konzervován.

Pokud je problém s lámavostí srsti a její nízkou hustotou - doporučuje se doplnit do krmné dávky sirné aminokyseliny - nejpřirozenějším zdrojem je vaječný žloutek.

Při případném přechodu z vařené stravy na granule bych zkusila značku krmiva PROFormance: https://www.mujpes.cz/proformance-2424/ - ve směru vyrovnání pigmentace s ní máme zkušenosti více než dobré, ale existuje celá řada dalších značek, některé receptury pro úpravu pigmentace jsou dokonce prodejné pouze jako veterinárně-klinické diety.

První změny k lepšímu by měly být znát cca 3 týdny od začátku podávání krmné dávky, úplné vymizení problému by mělo nastat po 6 - 8 týdnech. Záleží ještě na období línání - je možné, že by mohlo dojít k úpravě až se změnou letní srsti na zimní, ale pokud Vám štěně momentálně přesrsťuje ze štěněčí srsti, je to velmi nepravděpodobné. Změny by mohly být patrné ve velmi krátké době.

Yvona Rumpíková