Syrové vajíčko a pes |MUJPES.CZ

Někteří veterináři nebo dlouholetí uznávaní chovatelé říkají syrové vejce NE (údajně způsobuje
nějaké trávící potíže nebo tak) někteří ANO. Jak se v tom mám vyznat. Náš jezevčík
nám kradl vejce z kurníku, konzumoval je syrové, nikdy neměl žádné zdravotní problémy, ale naopak
krásnou lesklou srst.

Markéta Z. 

Dobrý den paní Markéto, 

prvním z důvodů, který by měl snad vést ke snaze omezení konzumace syrových vajec psem, by měl být obsah avidinu v syrovém vaječném bílku. Avidin  vyvazuje vitamín H (biotin) z potravy a to do velmi stabilní sloučeniny, která je biologicky neaktivní. Vitamín H by měl tak omezeno vstřebávání a tedy i využití v organismu.

Proto se doporučovalo při přípravě vajec uvařit bílek - varem přestává být avidin funkční a žloutek zkrmovat syrový odděleně od bílku. 

Literatura ale zmiňuje vysoké dávky syrového bílku bez bližšího upřesnění jeho množství a pokusy se tehdy snad prováděly na potkanech a tak bych řekla, že pár ukradených vajíček z kurníku vzhledem k obsahu dalších, velmi užitečných látek, nebude vašemu pejskovi na škodu.

Šelmy, ke kterým psy stále ještě řadíme, si doplňují krmnou dávku podle potřeby. Zřejmě si konzumací vajec zkvalitňuje podávané krmivo, doplňuje bílkovinu, žloutek je zase bohatý na sirné aminokyseliny, které jsou právě základem pro stavbu srsti. Pokud konzumuje i skořápku, doplňuje si minerální látky. 

Ptačí vejce jsou běžnou potravou drobných šelem, např. kun i ve volné přírodě. Vaječný bílek patří k bílkovinám s nejvyšší stravitelností (nejvyšší biologickou hodnotou), běžně se požívá v dietách, které mají požadavek na bílkovinu nízkého množství ale vyjimečně vysoké stravitelnosti  (typickým příkladem jsou např. diety při selhávání ledvin: https://www.mujpes.cz/purina-ppvd-canine-nf-renal-function/)

Většinu biotinu (vitamínu H) si organismus vyrábí sám za pomocí svých střevních bakterií. Je tedy velmi pravděpodobné, že si svou vlastní syntézou pejsek vyrobí dostatečné množství a více už nebude potřebovat.  Nedostatek biotinu je velmi vzácný.  Objevuje se spíše po dlouhodobém podávání antibiotik, které omezují činnost střevních bakterií. 

Prvním příznakem nedostatku biotinu je projev podobný šupinaté dermatitidě. Proto se doporučuje podávání biotinu doplňkem krmiva v případě suché nebo šupinaté kůže. Jako podpůrné terapie. Nebo zkrmování právě žloutků, které obsahují biotin v přirozené formě. 

Druhým důvodem, který byl spíše převzat z humánní medicíny, by měla být možnost nákazy zvířete salmonelózou. V praxi se ale výskyt onemocnění u malých zvířat jako je pes a kočka nepotvrzuje. Je to ale spíše otázka na paní doktorku do veterinární poradny. Pokud by jste ji potřebovala ještě blíže upřesnit, doporučuji využít  služeb paní doktorky.  

Další podrobnosti o vejcích, co do tvaru, složení a biochemie můžete nalézt např. zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vejce.

A je to docela zajímavé čtení :-)

Ing. Yvona Rumpíková