Ceny dopravy jsou nastaveny v košíku a jsou závislé na celkové hmotnosti a výši objednávky. Liší se podle zvolené přepraní společnosti. Dopravu ZDARMA poskytujeme u České pošty při objednávce nad 1600Kč do 31kg, zásilkovna při objednávce nad 1600Kč do 10kg, PPL nad 2000Kč do 31kg. ROZVOZ BRNO - při objednávce nad 550Kč bez omezení hmotnosti. Příjemné nakupování.

Termíny používané v kynologii | MUJPES.CZ

 

Předně - jak je vůbec definována kynologie? Nauka o psech, jejich chovu a výcviku. Chovatelé ušlechtilých plemen psů se sdružují do chovatelských spolků, klubů a svazů, zastřešených jednou či více národními organizacemi. Ty mimo jiné navrhují a schvalují standardy plemen, provádějí zápisy chovných jedinců a vydávají průkazy původu, registrují změny majitelů chovných jedinců a schvalují pořádání výstav. Většinu národních organizací sdružuje FCI (Féderation Cynologique Internationale).

A co pes? Pes domácí, Canis familiaris - šelma z čeledi psovitých. Vznikl domestikací vlka před více než 11 000 lety, patrně nezávisle na několika místech na světě. Nejstarší archeologické nálezy pocházejí z Turecka (9500 let př. n. l., Cayönü) a ze Skotska (7500 let př. n. l., Star Car). O existenci psa domácího vypovídají egyptské a mezopotamské kresby (3000 - 2000 let př. n. l.), které zobrazují psy s převislýma ušima, psy krátkonohé aj. V současnosti se chová kolem 500 plemen psa domácího, registrovaných v Mezinárodní kynologické federaci.

Plemena psů - cílevědomou plemenitbou vytvořené skupiny jedinců psa domácího se shodnými morfologickými a fyziologickými vlastnostmi (tzv. plemenné znaky), které se přenášejí na potomstvo. V době bronzové existovalo nejméně pět jasně rozlišitelných typů psa domácího. Moderní plemena psů vznikala asi před 100 lety. Podle FCI se od 1. 1. 1990 plemena psů dělí na:

-plemena ovčácká, pastevecká a honácká (s výjimkou švýcarských salašnických psů)
-pinčové, plemena molossoidní (dogovitá plemena typu mastifa) a švýcarští salašničtí psi
-teriéři;
-jezevčíci;
-špicové a tzv. primitivní plemena;
-honiči a barváři;
-ohaři;
-slídiči a retrívři;
-plemena společenská;
-chrti

Jednotlivé členské země FCI používají toto rozdělení s malými obměnami podle toho, která plemena jsou v jednotlivých zemích zastoupena a jak se používají.

Standard - ustálená, normální míra; chemie látka nebo roztok s přesně definovanými vlastnostmi.

Výstava - uspořádání hmotných objektů určitého tematického zaměření v ohraničeném prostoru (v sále, budově, parku) s cílem seznámit s nimi širší okruh lidí.

Mezinárodní kynologická federace: Mezinárodní kynologická federace, francouzsky Féderation Cynologique Internationale, FCI - organizace sdružující národní kynologické organizace a kluby jednotlivých zemí.

Šelmy, Carnivora - řád savců zahrnující druhy nejrůznější velikosti. Většinou jsou masožravé, původně adaptované na lov jiných živočichů, ale vyskytují se i druhy všežravé (viz též medvědi) či téměř výhradně býložravé (viz též pandy). Jsou charakterizovány masívní lebkou, úplným chrupem s mohutně vyvinutými špičáky a nápadně velkými trháky (zpravidla zvětšené poslední horní třenové zuby a první dolní stoličky) a mohutným žvýkacím svalstvem. Žaludek je jednoduchý, střevo krátké, slepá střeva chybějí. Mají dobře vyvinuté základní smysly, zejm. čich, sluch a zrak. Mozek je relativně velký, silně gyrifikovaný (viz též gyrifikace); důsledkem jsou rozvinuté psychické schopnosti šelem a složité chování. Řada druhů má vyvinuty pachové žlázy, jejichž sekret se uplatňuje při signalizaci (značkování teritoria, v sexuálním chování, při komunikaci). Mláďata se rodí relativně málo vyvinutá (viz též krmivost). Známo je asi 250 druhů šelem, řazených do 9 - 11 čeledí, např. psovití, medvědovití, medvídkovití, pandovití, lasicovití, cibetkovití, hyenovití, kočkovití. V ČR žije 14 zástupců čtyř čeledí. Většina šelem jsou predátoři, udržují přirozenou rovnováhu živočichů v přírodním prostředí.

Plemeno: skupina jedinců stejného biologického druhu, která vznikla historicky. Zvířata stejného plemene mají shodný fylogenetický původ a morfologické, fyziologické, popř. i užitkové vlastnosti, které jsou dědičně předávány na potomstvo za předpokladu, že se nemění podmínky prostředí, ve kterých žijí.


Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení