Odstav štěňat
Většina fen hárá 2x ročně. Feny primitivnějších plemen hárají 1x do roka.
V radostném očekávání jsme vás provedli březostí i porodem a vše proběhlo, jak má. Štěňátka spokojeně sají, možná neprošla všechny prvním týdnem života, ale tak už to chodí a příroda si poradila po svém. Zbylá prospívají, maminka pro ně má dostatek mléka v odpovídající kvalitě a pomalu se blíží čas, kdy je budete učit přijímat pevnou stravu. Tomuto období se říká odstav štěňat.
Otázka, kterou nám občas majitelé novopečených štěňátek dávají je: kdy mají začít nabízet pevnou stravu a jaká by pevná složka stravy měla mít složení.
S odstavem štěňat máme vlastní zkušenosti a rádi se o ně podělíme.
První otázkou je tedy kdy.
Většinou se štěňátka začnou pídit po něčem jiném než po mateřském mléce kolem 3. týdne věku, někdy o něco později, ale většinou už ve 4. týdnu je třeba opravdu začít přikrmovat. To, jestli je sháňka po potravě dřívějšího nebo pozdějšího data záleží na mléčnosti feny a počet štěňat ve vrhu. Čím nižší počet štěňátek a vyšší mléčnost feny, tím později se budou snažit sehnat k snědku něco jiného.
V této době mají štěňata, která ještě nepřijímají jinou složku stravy, nejvyšší spotřebu. Na fenku jsou kladeny nejvyšší nároky na tvorbu mléka a fena se nejvíc vyčerpává. Sledujte u ní příznaky možné hypokalcémie. Zvláště u početnějších vrhů a vrhů malých plemen. K příznakům hypokalcémie patří odchod od štěňat, celkový neklid, svalový třes, zvíře zalézá do tmavých koutů, může být celkově zesláblé. Jedná se o chybu v krmné dávce fen v laktaci. Abychom tomuto příznaku předešli, je potřeba dávat kvalitní kompletní stravu pro kojící feny, případně vápník doplnit jiným zdrojem, kterým může být u krmení systémem Barf mletá kostní hmota – pozor ale, kosti způsobují ve vyšší množství zácpu nebo hovězí vemeno, na které je třeba ale také z důvodu tučnosti navykat postupně nebo může být řešením přídavek vápníku ve formě komerčního preparátu.
Vrátíme se zpět k odstavu štěňat.
Měli jsme telefonát, ve kterém se paní ptala, co mají dělat, když jim štěňata brečí hlady a nežerou granule, které jim nasypali. Maminka pro ně už neměla dostatek mléka.
Suché granulky ale štěňátka hned papat nebudou.
Druhou otázkou je tedy co.
Víte jak začít?
Logicky. Nejdříve musíte nabídnout podobnou stravu, na jakou jsou štěňátka zvyklá do této chvíle, tedy mléko. Mléko pro štěňátka se vyrábí ve formě instantních směsí různých značek výrobců, které se liší zejména chutností a velikostí balení. Připravuje se podle návodu výrobce a podává se v tělesné teplotě fenky nebo mírně teplejší v nabídnutých miskách se zvýšeným středem nebo v malých těžších miskách pro každé štěňátko zvlášť. Aby vydrželo chvíli teplé, doporučujeme nahřát i misky, do kterých budete příkrm vlévat.
Proč zvýšený střed misek? Zvýšený střed misek brání štěňátkům ve vstupu do potravy (mléka, kaše, později granulí nebo mletého masíčka) a nebudou tak upatlaná, než přijdou na to, že se v potravě neťapká, ale že se potrava papá.
Pokud neplánujete být profesionálním chovatelem a nechcete si pořizovat specifické misky pro odstav štěňat, můžete vyvýšený střed nahradit otočeným porcelánovým hrnkem dnem vzhůru.
Pozor na čistotu. Vše pro příkrm štěňat pečlivě po použití umyjte.
Je vhodné mít přehled, kolik které štěňátko přijalo stravy.
Od první nabídky se většinou štěňátka chytnou do dvou dnů. Klidně můžete namočit prst do připraveného pokrmu a nechat si ho olízat, znovu stejný postup, jen prst na olíznutí blíž k misce až jste těsně u misky a ponoříte prst do směsi… štěndo nabere i připravenou směs a je vyhráno.
Podobný postup můžete opakovat i u konzerviček startérů. Jde o to, seznámit štěňata s jinou chutí než mléčnou. Prstem můžete nabízenou stravu do tlamiček štěňátek i jemně vetřít, na horní patro, nezbyde jim nic jiného než polknout.
Přirozeně nechte štěňátka koukat na to, jak maminka baští z misky. Mláďata se učí napodobováním.
A pokud nemají štěňátka zrovna chuť, hned nezoufejte, možná mají v bříšku mléko od maminky… nabídněte jim v průběhu dne další dávku a třeba si vezmou později.
Co nezbaští štěňátka, to většinou dobere maminka…:-) Co nezbaští maminka, vyhoďte. Zpočátku připravujte jen malé množství stravy. Objem navyšujte postupně podle ochoty štěňat krmivo přijímat.
Ve chvíli, kdy všechna štěňátka pochopili princip příjmu potravy z misky, můžete začít směs pozvolna zahušťovat, tzn. začnete ubírat množství vody do kašovité konzistence a zároveň pozvolna začnete přidávat buď rozdrcené granulky, které necháte natáhnout mléčnou tekutinu do měkké konzistence nebo rozmačkáte na malé kousky konzervičky určené ke krmení štěňátek nebo můžete, pokud je zvyklá i fenka, použít jemně mleté syrové maso. U masa dodržujte teplotní režim jeho přípravy a nenechávejte ho z důvodu možné bakteriální kontaminace delší dobu připravené při pokojové teplotě. Stále platí, že je třeba podávat krmivo štěňatům mírně teplejší, než je jejich tělesná teplota.
U konzerv pro štěňata si při nákupu zkontrolujte, zda se jedná o kompletní krmivo nebo jen o doplňkové krmivo pro štěňata. Doplňkové krmivo jako plnohodnotné krmivo pro zdravý vývoj štěňat není vhodné. Nepokryje jejich potřeby a štěňata se budou rychle budit hlady a budou celkově neklidná. A pokud budou neklidné a hladové i na konzervě označené jako kompletní krmivo, změňte značku konzervy. Nápovědou vám může být složení konzervy, které výrobce uvádí na etiketě.
Dalším krokem je postupné snižování podílu mléčné stravy ve prospěch klasicky používaného krmení ( granule, konzervy, maso).
Zeptejte se nových majitelů štěňat, jakým způsobem budou chtít krmit a připravte na vybraný způsob krmiva i vybrané štěně.
Mléko je tekuté, ale není vodou. Je jen tekutou stravou. Štěňatům proto vytvořte bezpečný přístup k napájecí vodě.
Štěňatům s přibývajícími dny pozvolna rostou zoubky a maminku jejich požadavek na sání zubatými tlamičkami začíná bolet. Poznáte to podle toho, že je od sebe začne odhánět. Fence by mělo být umožněno od štěňat odejít. Všechno, co se děje je jen součástí procesu odstavu a začátek nových, samostatných životů. Není třeba ji za to kárat a žádat ji, aby se věnovala štěňatům se stejnou péčí, jako doposud.
S přechodem na pevnou stravu souvisí ještě jedna skutečnost a to počátek tvorby pevné stolice. Do odstavu ani nevíte, že štěňátka vylučují nějaké zbytky ze své stravy. O všechno se stará maminka a jedná se o přirozené chování. V přírodě se snaží stejným způsobem své potomky uchránit před predátory tím, že likviduje - zpravidla pozřením - jejich výkaly aby co nejvíce popřela jejich přítomnost. V období mléčné stravy je stolice kašovitá, ale při přechodu na pevnou stravu se zahušťuje, stejně jako potrava a mnohým fenkám výsledek zpracování potravy přestává chutnat.
Dobré feny se silným mateřským instinktem mohou pokračovat se sběrem výkalů i v tomto období.
Vaší ideální reakcí je, když se zapojíte a stolici po štěňatech začnete uklízet spolu s fenou.
Některé feny svým potomkům v tomto období zvrací natrávenou potravu. Fenka není nemocná, jen učí štěňata to, o co se snažíme i my – přijímat pevné části potravy. Nic se neděje, když je necháte její zvratky sníst.
Je velmi vhodné, aby štěňata měla v období odstavu dostatek prostoru - oddělenou část ložnice a část na hraní a vylučování. Zkrátka – aby nebyly nucené ležet ve vlastních výměšcích. Prostor můžete vyložit výměnnými plenkovými podložkami. Zpravidla se na místo močení vrací vykonat potřebu opakovaně. V tom případě je dobré štěňátko pochválit, za to, jak je šikovné. Budoucí majitelé za to budou vděčni. Štěňata zvyšují frekvenci vyměšování po probuzení a po nakrmení.
Měly by mít také dostatek prostoru u misek, aby u krmení nemusely pospíchat a bojovat o svou potravu se sourozenci. V tomto období vytváříte vzorce chování příjmu krmiva.
Někdy v tomto období se štěňatům také vtiskává tzv. emergency call. Tedy zvuk, který po celý jejich další život zůstane vtištěn jako zvuk pro přivolání za všech okolností. Používá se buď zatleskání nebo píšťalka. Vydáte zvuk a předložíte krmení. Princip je jednoduchý, ale ne všichni chovatelé si dají tu práci. Pokud ano a vytvoří se spojitost, je tímto zvukem možné štěňátko přivolat i u nových majitelů, pokud ještě štěně nemá vybudovanou reakci na své jméno. Píšťalku dáváte spolu se štěňátkem. Se zatleskáním si poradí každý sám.
V 7. až 8. týdnu by už štěňata měli být samostatné a nezávislé na matce. Měly by být seznámeny se všemi typy krmiva, jak s granulemi tak i konzervami nebo syrovým masem. Jejich náplní by měla být aktivita naplněná vzájemnými hrami a poznáváním světa hmatem, čichem i zrakem. Nebojte se různých podnětů, povrchů i hraček, ale budujte jejich zkušenosti v bezpečném prostředí.