Vystouplé kruhy kolem cecíků| MUJPES.CZ

Dobrý den, prosím o radu. Mám roční fenku, hárání jí skončilo před měsícem. Než jsme šli na svod,
absolvovali jsme návštěvu veterinářky. Řekla nám, abychom si hlídali mléčné žlázky, oblast kolem
cecíků... O víkendu jsme hodně běhali, dokonce se i koupala v řece... A právě dnes jsem jí našla tyto
vystouplé kroužky, trochu tmavší tvrdší kůže kolem cecíků... Poraďte mi, prosím, zda je nutná
návštěva veterináře a co by to asi mohlo být, zda je to nebezpečné...Děkuji mnohokrát...

Petra

Dobrý den,

vzhledem k době uplynulé od hárání by mohlo jít o projev falešné březosti, kdy dochází ke zbytnění tkáně mléčné žlázy, u některých fenek se může objevit i výtok mléka, změny v chování, nechutenství. Pokud se jedná o falešnou březost, nejde o nic závažného, pokud se nedostaví výrazná sekrece mléka (můžete vyzkoušet jemným stiskem struku, zda z něj vytéká tekutina). Nadměrná mléčná produkce by mohla mít za následek hromadění mléka ve žláze a její následný zánět.

Ze začátku bych doporučila tato opatření: snížení krmné dávky tak po dobu jednoho týdne asi na polovinu (nebo 1-2 dny úplnou hladovku), dlouhé a časté procházky, jestli si fenka začne nosit hračky a stavět hnízdo - vše zabavit, mléčnou žlázu kontrolovat pouze lehkým pohmatem (zvýšenou teplotu, zatvrdliny, výtok sekretu), rozhodně nevymačkávat a nenechat fenku se olizovat - stimuluje se tím další tvorba mléka. Můžete vyzkoušet i chladivé obklady, popřípadě odebrat vodu na noc. Jestliže nic z uvedeného nepomůže, pak je čas navštívit veterináře, který zruší laktaci pomocí léků.

Do budoucna je však dobré vědět, že opakující se falešná březost spojená s produkcí mléka může být predispozičním faktorem pro tvorbu nádorů na mléčné žláze. Zde by pak bylo na místě zvážit kastraci.

Bohužel takto na dálku nedokáži přesně problém posoudit, teoreticky by se mohlo jednat i o projev nějakého kožního onemocnění (jako kruhové léze se často projevují plísně), v takovém případě by byla nutná návštěva u veterináře. Neléčená kožní onemocnění se většinou vcelku rychle zhoršují a jsou většinou provázena tvorbou šupin, stroupků, mokváním, svěděním, zarudnutím, vypadáváním srsti apod.

MVDr. Pavla Alexandrová