INFO O CENÁCH DOPRAVY: ceny dopravy jsou nastaveny v košíku a jsou závislé na celkové hmotnosti a výši objednávky. Liší se podle zvolené přepraní společnosti. Dopravu ZDARMA poskytujeme u GLS při objednávce od 550Kč do 10kg hmotnosti, u České pošty při objednávce nad 1600Kč do 31kg, zásilkovna při objednávce nad 1600Kč do 10kg, DPD Pickup od 699Kč do 4.9kg, PPL nad 2000Kč do 31kg, ROZVOZ BRNO - při objednávce nad 800Kč bez omezení hmotnosti. Příjemné nakupování a děkujeme za přízeň.

Odbarvení čumáku knírače | MUJPES.CZ

Dobrý den,
nedávno jsem si všimla, že nosní houba mé fenky (malý knírač černostříbřitý) je značně světlejší než dřív - tedy ne celá, jen zepředu kolem středové rýhy, zvrchu je normálně černá. Ta odbarvená šmouha je šedivá, místy až růžová. Čím by to mohlo být?

Dobrý den,

ztráta pigmentu nosu, která není provázena dalšími kožními problémy (tj. eroze, stroupky, zarudnutí, otírání o předměty atd.) představuje většinou pouze kosmetický problém. Příčiny depigmentace bývají často neznámé. Odbarvení kůže se může omezovat pouze na nosní houbu, ale někdy se šíří i na další části obličeje (okolí očí, pysky), sliznice tváře, tlapky, popř. trup. Charakter změn bývá buď trvalý nebo cyklický. Pigment se vrací např. v závislosti na intenzitě slunečního záření (v zimě se nos odbarví do různých světlejších odstínů a přes léto opět ztmavne). Při úplné a trvalé ztrátě pigmentu je zapotřebí chránit psíka před účinky slunečního záření - nos se mu může spálit stejně jako člověku. 


Změny se nazývají vitiligo (pravděpodobně vzniká tvorbou protilátek proti vlastnímu melaninu - to je kožní pigment, leukoderma nebo idiopatická depigmentace nosu (neznámá příčina). Bezpečně odlišit je lze histologickým vyšetřením vzorku kůže.


Pro podporu tvorby pigmentu můžete vyzkoušet některý přípravek pro psy s obsahem mořské řasy, popř. kyselinu listovou s vitaminy B a C.

MVDr, Pavla Alexandrová