Odbarvení čumáku knírače | MUJPES.CZ

Dobrý den,
nedávno jsem si všimla, že nosní houba mé fenky (malý knírač černostříbřitý) je značně světlejší než dřív - tedy ne celá, jen zepředu kolem středové rýhy, zvrchu je normálně černá. Ta odbarvená šmouha je šedivá, místy až růžová. Čím by to mohlo být?

Dobrý den,

ztráta pigmentu nosu, která není provázena dalšími kožními problémy (tj. eroze, stroupky, zarudnutí, otírání o předměty atd.) představuje většinou pouze kosmetický problém. Příčiny depigmentace bývají často neznámé. Odbarvení kůže se může omezovat pouze na nosní houbu, ale někdy se šíří i na další části obličeje (okolí očí, pysky), sliznice tváře, tlapky, popř. trup. Charakter změn bývá buď trvalý nebo cyklický. Pigment se vrací např. v závislosti na intenzitě slunečního záření (v zimě se nos odbarví do různých světlejších odstínů a přes léto opět ztmavne). Při úplné a trvalé ztrátě pigmentu je zapotřebí chránit psíka před účinky slunečního záření - nos se mu může spálit stejně jako člověku. 


Změny se nazývají vitiligo (pravděpodobně vzniká tvorbou protilátek proti vlastnímu melaninu - to je kožní pigment, leukoderma nebo idiopatická depigmentace nosu (neznámá příčina). Bezpečně odlišit je lze histologickým vyšetřením vzorku kůže.


Pro podporu tvorby pigmentu můžete vyzkoušet některý přípravek pro psy s obsahem mořské řasy, popř. kyselinu listovou s vitaminy B a C.

MVDr, Pavla Alexandrová