Výživa štěněte | MUJPES.CZ

Dobrý den,
plánujeme si v dohledné době pořídit štěně většího plemene, a chci se zeptat, když dostaneme od chovatele (aspoň předpokládám) nějaké krmivo, na které je psík zvyklý, jakým způsobem pak přejít na další, jiné krmivo? A doporučíte nám nějaké vhodné pro malé štěně, a jak dlouho se má krmit "štěněcím" krmivem ?
děkuji za info a hezký den .

Dobrý den, děkujeme za dotaz :-) Teorie výživy štěňat říká, že je je vhodné pokračovat alespoň první týden, než se štěndo v novém domově otrká, v krmné dávce, na které je zvyklé od chovatele. Doporučujeme se ale předem s chovatelem domluvit, balíčky na cestu do nového domova nemusí být vždy pravidlem. Minimálně by Vám měl ale sdělit, jakou značku krmiva používá, pokud by bylo štěňátko zvyklé jen na maso, je přechod jednoduší. V současné době většinou chovatelé nabízí štěňatům pod fenou jak maso, tak granule, aby bylo štěňátko zvyklé na obojí a nebyl problém s příjmem krmiva u nového majitele z důvodu neznámého. Záleží potom na novém majiteli, kterou cestou se vydá.

U krmení masem je třeba dodržovat jen skladbu krmné dávky z pohledu podílu kostní hmoty ku svalovině pro štěněcí věk a volit vhodnou přílohu.

Pokud se rozhodnete pro krmení granulovanou stravou a nebudete chtít zůstat na značce krmiva chovatele, začnete postupně přimíchávat nové krmivo do krmiva ze kterého chcete odejít. Je vhodné odměřit si dávku na den ve stále zvyšujícím se poměru ve prospěch nové značky krmiva, vzájemně krmivo promíchat a tuto dávku rozdělit na krmení zpočátku 4x denně. Postupně navyšujete množství krmiva nového a snižujete množství krmiva starého. To je jedna možnost.
Další možností je, že vůbec nic neřešíte, jeden den dokrmíte, to co Vám zbylo od chovatele a druhý den prostě nasypete, co chcete krmit vy. Případné problémy s adaptací na nový druh krmiva řešíte preventivně přídavkem probiotika. Praktické zkušenosti říkají, že se problémy mohou, ale nemusí ani vyskytnout... Probiotikum tedy záleží na Vás.

Doporučení přímo značky krmiva se vyhneme. Každému pejskovi "sedne" něco jiného, je třeba vyzkoušet. Můžeme se podělit o zkušenosti s jednotlivými značkami krmiv, neradi bychom ale přímo vyjmenovávali, někdo by se mohl zlobit, proč nedoporučujeme právě jeho značku krmiva, když ji máme v nabídce a to bychom neradi.

Štěněčím krmivem se krmí velké plemeno do +/- 16-18 měsíce věku, každá značka krmiva má ale své doporučení, respektujte doporučení výrobce. U některých značek se přechod na krmivo pro dospělé psy doporučuje např. až od 24 měsíce věku. Další pravidlo říká, že lze na ukončit krmení štěněčím krmivem ve chvíli, kdy pes dosáhne 90%  své hmotnosti v dospělosti.

Přejeme spokojené štěndo a co nejméně problémů s případným přechodem :-)

Yvona Rumpíková