Hubnutí u fenky krmené BARFem | MUJPES.CZ

Přišlo nám do poradny na e-mail obchod@mujpes.cz:

Dobrý den, potřebuji zhubnout fenku, bude ji už 6 let, nekastrovana, hrozně, ale hrozně zrava, nutně potřebuji, aby měla cca 35 kg, neni nijak jinak nemocná, pouze po operaci kolene, takže pohybu moc nedá, že by běhala atd. Odpověď klidně na email, barfujeme a potřebovala bych vzor jídelníčku, co by všechno mohla dávat a hlavne v jakém množství. Moc dekuju

Dobrý den Evo,

děkuji za důvěru, zkusíme se na to podívat. Píšete, že potřebujete  cílovou hmotnost 35kg. Schází nám hmotnost výchozí, tedy informace o tom, kolik fenka váží  teď, ale zkusím to.  V případě, že krmíte Barfem je redukce hmotnosti obecně na majitele zvířete náročnější, něž pokud byste měla fenku na kvalitním granulovaném krmivu. Osobně nejsem striktním zastáncem ani jednoho typu krmení, ať si každý krmí, jak mu vyhovuje, mám zkušenosti s obojím a jde to tak i tak.  

U granulovaného krmiva by postačilo porovnat obsah energie v krmivu, které krmíte a poohlédnout se po krmivu s hladinou energie nižší, ale v dobré surovinové kvalitě. U BARF diety budete  muset vážit a počítat a přepočítávat ????.

Předpokládám, že krmíte v základním udávaném poměru pro krmeni BARF dietou pro dospělé psy a to 70% masa, z toho 20-30% podílu kostí a 30% přílohoviny (zelenina, ovoce + cca 10% obilovin) plus přídavek olejů, pivovarských kvasnic a mořské řasy.

První změnou, kterou musíme provést bude změna poměrů v krmné dávce. Pro psy s potřebou redukce hmotnosti literatura doporučuje poměr 30% masa, 30% kostí, 40% přílohoviny. Snížit množství přijaté stravy na 2 nebo až 1.5% celkové hmotnosti zvířete. Dalším důležitým omezením je krmit objemy na cílovou hmotnost, tedy nepropočítávat dávku na hmotnost aktuální, ale na hmotnost, které chcete dosáhnout. Pokud by to byl velký skok – právě tady bych potřebovala vědět, kolik fenka váží momentálně, stanovila bych si jako první cílovou hmotnost hmotnost o 25% nižší než je  aktuální, na ni si propočetla krmnou dávku a až po jejím dosažení bych si znovu propočetla úpravu krmné dávky na další cílovou hmotnost - 25% až bych se dostala postupnou redukcí na hmotnost cílovou, tedy 35kg. Snad je to srozumitelné.

Co se týká zdrojů živočišné bílkoviny  – preferujte maso bílé, libové, s minimem obsahu tuku, spíše kusové - dlouhodoběji zasytí. Kuřecí, krůtí, ryba – sardinky, sleď, filé, šproty, ne makrely, sladkovodní ryby, králík, dršťky- prané i neprané, drůbeží žaludky, drůbeží játra – jen občas, max. 2x do týdne a jen do 1/3 krmné dávky. Vejce, mléčné výrobky polotučné, kvašené, krmný sýr – typ mozzarella, sýry termizované. 2-3 x do týdne bych zařadila maso tmavé – zvěřinu, hovězí, jehněčí, koninu. Má vyšší obsah L-karnitinu, abychom předešli při redukční dietě ztrátě svalové hmoty.

Z kostí – doporučuji kosti s podílem svaloviny- kuřecí, krůtí krky, nebo kosti mleté (drůbeží mleté od firmy Vetamix). Pokud bychom se při sníženém množství pohybu z důvodu operace kolene a vyšší hmotnosti  s 30% podílem kostí dostali do problémů se zácpou, snižte jejich množství nebo je nezkrmujte a nahraďte přísun vápníku doplňkem s obsahem citrátu vápníku (např. Canina Calcium  Citrát: https://mujpes.cz/canina-calcium-citrat). Můžete použít i výrobek pro koně, má stejné složení. Doplňky s obsahem uhličitanu jsou sice levnější, ale mají vyšší dávkování pro svou nízkou využitelnost (citrát vápníku jako jeho zdroj by měl mít využitelnost 80-90%, uhličitan jen kolem 30%).

Pokud by Vám fenka nechtěla přilohu přijímat, zařaďte si do dávky část masa v mleté formě. Po promíchání s přílohou Vám mleté maso přílohu dochutí a šance na její příjem je mnohem vyšší.

Přílohovina: nechala bych ve stejném poměru, zeleninu i ovoce určitě mixovanou, zvyšte podíl kořenové zeleniny, zejména mrkve – má vyšší obsah vlákniny, která fenku mechanicky zasytí a naplní ji žaludek. Odborně se tomu říká tzv. zvýšit balast krmné dávky. Obsah vlákniny se podílí na formování výkalů.

Přídavek olejů bych zpočátku vynechala, začala bych je přidávat až ve chvíli, kdy by bylo patrné, že redukční dieta zabírá a díky snížení hmotnosti se můžete více pohybovat. Kvasnice omezte. Podporují chuť k jídlu. Kelpa zůstává.

Pravidělně fenku zvažte a kontrolujte účinnost nastavených opatření.
Dávka pohybu: krátké, ale časté vycházky. V létě by bylo ideální koupání s možností chůze proti proudu, nebo plavání, ale neznám hloubku Vašeho ortopedického problému. Za sebe jsem majitelem 10 letého australského ovčáka s oboustrannou kolenní artrózou a nenechat zatuhnout klouby nedostatkem pohybu je  základ i pro podávání kloubních preparátů .

Zvažte ještě vyšetření štítné žlázy, příp. jiný zdravotní problém pokud by Vám dieta nezabírala. Zvýšení hmotnosti nemusí být jen problém způsobený obsahem misky a nedostatkem pohybu.

Pravdou ale je, že je vždy vizitkou majitele. Tak hodně štěstí.

Dobrý den, děkuji za odpověď, fenka váží 46 kg.

Tak to půjdeme pozvolněji. Zkusme cílovou hmotnost 41,5kg, tedy o - 10%. Celkový objem dávky by tedy měl být něco kolem 830g v poměrech surovin, které jsem uvedla v dřívější textu.

Yvona Rumpíková