Ceny dopravy jsou nastaveny v košíku a jsou závislé na celkové hmotnosti a výši objednávky. Liší se podle zvolené přepraní společnosti. Dopravu ZDARMA poskytujeme u České pošty při objednávce nad 1600Kč do 31kg, zásilkovna při objednávce nad 1600Kč do 10kg, PPL nad 2000Kč do 31kg. ROZVOZ BRNO - při objednávce nad 550Kč bez omezení hmotnosti. Příjemné nakupování.

Určování věku psa | MUJPES.CZ

Podíváte se na psa, uvidíte šedé chlupy a řeknete si: "To je ale starý pes". Ale jak starý?

Určování věku psa podle zubů

Stanovit věk psa podle zubů je možné s větší či menší přesností zhruba do 18-24 měsíců. U staršího psa se může i odborník dopustit značných omylů.

Budeme vycházet z toho, že pes má ve spodní čelisti (bráno od středu, stejně jako u lidí) tři řežáky, špičák, čtyři premoláry a dva moláry, v horní čelisti tři řežáky, špičák, čtyři premoláry a tři moláry.
U psa se prořezávají mléčné zuby ve věku 3-6 týdnů. Ve 3-4 týdnech se nejprve objeví v horní a dolní čelisti mléčné špičáky. Součastně s nimi, max. s několikadenním odstupem, se prořezávají mléčné první řezáky v horní a dolní čelisti a nakonec i ostatní řezáky. Vzhledem k tomu, že čelistní kosti rostou a jejich délka se zvětšuje, prořezané mléčné řezáky se od sebe postupně oddalují až do výměny mléčného chrupu, která začíná ve věku 3,5-5 měsíců. Nejprve vypadají mléčné první řezáky, pak druhé řezáky a třetí řezáky, které nahradí větší, mohutnější trvalé řezáky. Všechny mléčné zuby se vymění zhruba ve věku 6 měsíců a trvalý chrup má normální, porcelánově bílou barvu. Špičáky dorůstají do své konečné délky převážně až v 9 měsících věku. Po té době lze spolehlivě posuzovat jenom otření zubů, rozsah tvorby zubního kamene, popř. vypadávání zubů v pozdním věku. Zuby se většinou otírají v tomto pořadí: spodní první řezáky, spodní druhé řezáky, horní první řezáky, horní druhé řezáky. Otírání řezáků začíná v 18 měsících, ukončeno je ve věku 5-6 let. V rozmezí uvedeného údobí posuzujeme věk psa podle stupně opotřebení uvedených řezáků. Na špičácích je možné ve věku 5 let pozorovat určité obroušení hrotu.
Ve věku 18-24 měsíců se především u malých plemen začíná objevovat větší množství špinavě žlutého až nahnědlého zubního kamene. Větší množství zubního kamene může vést k chybnému určení vyššího věku psa, naopak u zubů bez zubního kamene můžeme i při větším otření považovat psa za mladšího, než ve skutečnosti je.

do 2 měsíců -
prořezávání mléčného chrupu
3,5 měsíce -
prořezávání prvních trvalých řezáků
6 měsíců -
výměna špičáků
do 18 měsíců -
hlavní lalůček styčné plochy prvního řezáku spodní čelisti je otřený
do 30 měsíců -
hlavní lalůčky prvních řezáků v horní a dolní čelisti jsou otřené
do 3,5 roku -
střední lalůčky druhých řezáků v horní čelisti jsou otřené
do 5,5 roku -
střední lalůčky zachované jen na třetích řezáků horní čelisti

Určování věku podle výskytu šedivých chlupů


Tuto metodu nelze použít u bílých plemen, ale není spolehlivá ani u barevných psů.

Místo a intenzita výskytu chlupů nejdříve průměr opožděně
Ojedinělé šedé chlupy na pyscích a na bradě 4,5 roku 5,5 roku 8 let
Ojedinělé šedé chlupy vpředu na lících a kolem nosu 5,5 roku 7 let 11 let
Ojedinělé šedé chlupy na víčkách a očních brvách 7 let 8 let 9,5 roku
Ojedinělé šedé chlupy na čele 6,5 roku 9 let  
Ojedinělé šedé chlupy na hlavě a kolem víček 10 let nad 10 let  
Celá hlava šedivá 8 let 11 let  

Šedivění začíná dříve u psů pohybující se ve volné přírodě, u loveckých psů a pracovně vytížených psů. Jedinci některých plemen, především pudl, kokršpaněl a novofundlandský pes, nešedivějí ani ve vysokém věku (nebo jen nepatrně). 

Průměrný věk psa, který je 10-12 let se může výjimečně až zdvojnásobit. 

Takže, nyní jen zbývá zavolat svého psa a podívat se, jestli opravdu jeho vzhled odpovídá i jeho věku.

zdroj: Nemoci psů- Zdeněk Sova

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení