Ceny dopravy jsou nastaveny v košíku a jsou závislé na celkové hmotnosti a výši objednávky. Liší se podle zvolené přepraní společnosti. Dopravu ZDARMA poskytujeme u České pošty při objednávce nad 1600Kč do 31kg, zásilkovna při objednávce nad 1600Kč do 10kg, PPL nad 2000Kč do 31kg. ROZVOZ BRNO - při objednávce nad 550Kč bez omezení hmotnosti. Příjemné nakupování.

Příjem potravy, trávicí soustava psů | MUJPES.CZ

Na rozdíl od většiny ostatních šelem jsou psi všežravci, ve větší míře pojídají i jiné druhy potravy než jen maso. Na jazyku mají mnohem méně chuťových pohárků než lidé, a jsou proto ochotni konzumovat takřka vše, co by jim mohlo poskytnout výživné látky.

Tento nedostatek v citlivosti chuti je vyvážen snadno navozeným zvracivým reflexem, který psovi umožňuje vyvrhnout přijatou potravu, je-li nechutná či nebezpečná. Psi mají objemný žaludek a relativně krátké střevo, což je ideální uspořádání pro oportunistického lovce a mrchožrouta (tj. přizpůsobujícího se okamžité potravní nabídce). Štěpení bílkovin začíná v žaludku; nejintenzivnější trávení a vstřebávání živin probíhá ve střevě.

V přírodě se psovité šelmy při dostatku jakéhokoli druhu potravy přežírají; dokáží z ní potom žít několik dní. Potrava jim zůstává v žaludku, z velké části nestrávená. Do střeva postupuje po malých dávkách. U dobře krmených domácích psů, a zvláště velkých plemen, může toto přirozené chování, je-li spojeno s nedostatečným pohybem, vést k vážným problémům s nadváhou.

Výživná, dobře vyvážená strava podporuje zdravý vývoj psa – jeho svalstva, silné kostry a kvalitní srsti. Maso by mělo být každodenní složkou stravy zdravého psa, neboť je zdrojem bílkovin a tuku, který obsahuje esenciální mastné kyseliny potřebné pro různé tělesné funkce a pro dobrou kondici kůže a srsti.

Zbytek psí diety by měl sestávat z dalších stravitelných látek a nestravitelné vlákniny. Dobře vyvážená strava také kryje všechny požadavky denní dávky vitamínů. Někteří psi rádi požírají trávu a jiné rostliny. Tráva, kořínky, plody a syrová zelenina jsou energeticky chudé a pro psa těžko stravitelné, ale poskytují mu vlákninu potřebnou pro funkci střev.

Tlama psa je v zásadě utvářená pro příjem potravy – ulovené kořisti a uhynulých živočichů (psi jsou přirozenými mrchožrouty). Je dlouhá a prostorná; velké špičáky usmrtí kořist, zachytí ji a drží, malé řezáky oždibují maso od kostí a jsou uzpůsobené pro péči o kůži a srst (klešťovitý skus umožňuje zakusování blech), třenáky a stoličky jsou schopné stříhat a krájet sousta a rozmělňovat a žvýkat potravu. Sliny zvlhčují rozžvýkaná sousta a usnadňují jejich vstup do jícnu. Špičáky jsou pevné a silné (ale mohou se uštípnout či zlomit, okusuje-li pes kost). Dalším častým problémem je zánět ozubice (periodontitis), bakteriální onemocnění, které postihuje vazivovou tkáň mezi kořenem zubu a stěnou zubního lůžka. Tato choroba je častá u psů společenských plemen, trpí jí až 70 % psů starších čtyř let. Vzniku zánětu ozubice lze předcházet pravidelnou ústní hygienou. My lidé trpíme zubními kazy, protože jíme mnoho cukru; zbytky jídla se nám zachytávají mezi zuby a v jamkách a rýhách na jejich kousací ploše. Psi jsou mnohem méně náchylní k tomuto onemocnění, neboť jejich zuby nerostou tak hustě u sebe a potrava se mezi nimi nezachytává. Jejich zuby mají také méně jamek a rýh, ve kterých může docházet k rozkladu potravy.

Pes je všežravec a tomu odpovídá jeho chrup; tvoří ho 12 malých řezáků pro „odříznutí“ soust a okusování zbytků z kostí, čtyři velké špičáky s hlubokými kořeny pro držení kořisti a odtrhávání soust, 16 třenových zubů pro stříhání, krájení soust a držení kořisti a 10 stoliček pro žvýkání a rozmělňování potravy.

Trávicí systém je uzpůsoben pro přijímání a zpracování potravy; zajišťuje její rozložení a vstřebání výživných látek. Nestravitelné látky jsou vyloučeny z těla. Je svou strukturou jednoduchý, ale funkčně komplexní. Proces trávení začíná v tlamě, kde chrup mechanicky rozmělňuje potravu. Sliny spojují sousta a zvlhčují je, aby usnadnily jejich průchod jícnem; udržují také čistou ústní dutinu a funkční chuťové buňky. Jícen (oesophagus) je svalnatá elastická trubice. Dovoluje průchod velkým kusům masa; naneštěstí také umožňuje psovi spolknout nestravitelné objekty, jako jsou kosti, nebo hračky.

Potrava prochází jícnem do žaludku. Žaludeční sliznice produkuje silně koncentrovanou kyselinu chlorovodíkovou a enzymy, které štěpí bílkoviny (součást pojivové tkáně a svaloviny z těla kořisti)., Sekreci trávicích šťáv kontrolují gastrointestinální hormony vylučované sliznicí žaludku, dvanáctníku a tenkého střeva. Žlázy ve stěně žaludku produkují také hlen (murcus), který chrání žaludeční a střevní sliznici před účinkem kyseliny a částečně desinfikuje tráveninu. Stahy žaludečních svalů se trávenina promíchává a posunuje ke svěrači (vrátníku), který se otevírá a propouští určitá množství potravy do tenkého střeva.

Žlučovod odvádí jednak žluč (tvořící se v játrech) a jednak pankreatické trávicí šťávy do horní do horní části tenkého střeva zvaného dvanáctník (duodenum). Tyto sekrety obsahují uhličitan sodný, který neutralizuje žaludeční kyselinu, a enzymy, jež štěpí tráveninu na jednoduché molekuly. Ty jsou absorbovány stěnami tenkého střeva. Absorbované živiny přecházejí do krevního řečiště a jsou transportovány k tělním buňkám. Stěny tenkého střeva tvoří sliznice; její povrch je pokryt výběžky zvanými klky (villi), které zvětšují plochu dostupnou pro vstřebávání živin. Svalové stahy tenkého střeva (peristaltika) promíchávají a posunují jeho obsah dále. Jakmile je proces trávení ukončen, nestrávené zbytky odcházejí do tlustého střeva (colon), kde se z nich vstřebává voda a soli. V tlustém střevě žije množství symbiotických bakterií, které snižují náchylnost těla k infekci, syntetizují vitaminy a štěpí zbytky potravy. Do 36 hodin po příjmu potravy je odpadní materiál přeměněn na stolici a vyloučen z těla.

Jaterní buňky produkují žlutohnědou tekutinu, žluč, která obsahuje zejména žlučové kyseliny umožňující trávení tuků. Žluč mění tuk na suspenzi drobných kapek a tím se uvolňují v tucích rozpustné vitamíny. Obsahuje také žlučová barviva (vznikají štěpením krevního barviva hemoglobinu obsaženého v červených krvinkách); tyto pigmenty dávají žluči charakteristickou nažloutlou barvu. Žluč se hromadí v žlučníku a zahušťuje se odstraňováním vody. Jakmile trávená potrava vstoupí do dvanáctníku, hormony stimulují žlučník k vyloučení určitého množství žluči do žlučovodu a společným jaterním vývodem se žluč odvádí do dvanáctníku.

Játra hrají hlavní roli v procesu trávení: vytvářejí žluč. Její hlavní složkou jsou žlučové kyseliny, které slouží ke štěpení tuků. V játrech probíhají metabolické pochody spojené s přeměnou vstřebaných složek potravy. Živiny nesené krví cestují do jater, kde jsou pozměněny a uskladněny pro pozdější využití, nebo jsou odtud rozvedeny do ostatních částí těla. Přebytky cukrů se v játrech přeměňují na glykogen. V případě potřeby je glykogen játry přeměněn opět na glukosu. Játra také neutralizují cizorodé škodlivé látky (např. léky a různé jedy).

Pes ztrácí denně vodu močením a kálením, zrychleným dýcháním a funěním, a do určité míry také pocením na polštářcích tlapek. Psi jsou závislí na vodě stejně jako lidé a mohou utrpět nezvratné tělesné poškození dehydratací a poškození ledvin, nemají-li přístup k vodě více než 48 hodin. Ačkoli konzervovaná psí potrava obsahuje až 75 % tekutiny, nepokryje denní nároky psa na vodu. Každý den musí mít pes k dispozici misku s čistou vodou, aby se mohl napít.

Psi užívají čelisti, zuby a pysky nejen pro přijímání potravy, ale také při obraně, čištění, vyjadřování svých pocitů nebo jednoduše k prozkoumávání, ochutnávání a k hraní. Následkem toho se dostavuje celá řada problémů...

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení