Účinnost antiparazitik | MUJPES.CZ
Přemýšlíte někdy o antiparazitiku, které volíte pro svého psa? Tušíte, jak se testuje účinnost obsažené látky?
Je to zajímavé, pojďte se na to spolu s námi podívat.
I na klíšťata a blechy je metr.
V laboratorních podmínkách se vybere určitý počet psů, který se rozdělí na skupinky, které jsou tak velké, aby bylo hodnocení účinnosti látky statisticky průkazné. První skupinka těchto psů zůstává neošetřena a je skupinkou tzv. kontrolní. Další skupinky psů shodného počtu se ošetří podle potřeb zadané studie určitou látkou, určitým antiparazitikem.
Po předem určené době (24hodin po nasazení antiparazitika, 48 hodin po nasazení antiparazitka, 1. měsíc po nasazení antiparazitka apod.) jsou zvířata v různě ošetřených skupinách vystavena umělé infestaci (umělému nasazení) přesně stanoveným počtem parazitů. Např. na jednoho psa je vypuštěno 50 klíšťat nebo 100 blech. Po opět – předem stanovené době – se posuzuje počet uchycených parazitů z celkového počtu parazitů nasazených (např. po 6ti hodinách po infestaci se u neléčené skupiny objevuje ve stadiu sání 98% klíšťat, u skupiny ošetřené účinnou látkou deltametrinem pouze 10% apod.)
Výsledky studií se publikují formou vědeckých prací nebo jsou použity pro komerční účely.
Upozornění na včasnost nasazení antiparazitika je podle obsahu účinné látky uvedena přímo na obale výrobku. Pozor! Ze studií vyplývá, že Váš pes nemusí být chráněn ihned po nasazení obojku nebo pipety, příp. po jiném ošetření! Účinná látka se musí z média nejprve uvolnit a dosáhnout určité koncentrace po celém povrchu těla a až poté bude ochrannou.
A proč je důležité, aby antiparazitkum působilo co nejrychleji po nasazení nebo aby se dbalo na jeho nasazení ještě před klíštěcí sezónou? Blechy prominou. ..
Čas přenosu onemocnění způsobenými parazity je poměrně krátký.
Granulocytární anaplazmóza se přenáší během 4-48hodin po přisátí, babesióza psů do 48hodin, borelióza do 17 hodin, monocytární ehrlichióza 4 – 48hodin, klíšťová encefalitida okamžitě po přisání.
Je chráněn Váš pes v dostatečném předstihu?
Klíšťata zná a pozná každý. Blechy buď v kožichu psa najdeme, jak lezou a skáčí mezi chlupy jako drobná placatá zviřátka nebo (častěji) vidíme na kůži psa pouze drobné, makovým zrnkům podobné hrudky – bleší trus. Pakliže je dáme na mokrý ubrousek, tak se kolem hrudky po chvilce vytvoří červené zbarvení – jasný důkaz, že se o bleší trus jedná. Blechy jsou sice svou přítomností problémem celoročním, ale v průběhu teplých a vlhkých letních dní se jejich vývojový cyklus urychluje, a navíc městští psíci častěji vyjíždějí na venkov, kde je přeci jenom větší šance „nakoupit“ blechy od místních psů či při večerním špásování se zablešeným ježkem. Svilušky jsou velice drobní parazité, které objevíme u psů např. mezi prstíky, kolem očí, v mezinoží či na špičkách uší jako velice drobounká, jasně oranžová pohybující se zrnka. Psi si je přinesou z volné přírody, především z okolí ovocných stromů. Svilušky dráždí kůži a pes si postižená místa intenzivně líže a škrábe. Svilušky jsou typicky letní parazité, kteří mají svoji vrcholnou sezónu v srpnu a září.
Dnešní moderní veterinární farmakologie nabízí celou škálu přípravků od různých firem, které pomáhají před zevními parazity chránit. V zásadě je možné použít k ochraně psa antiparazitární obojky, sprejové postřiky a tzv. spotony (z angl. místo na povrchu, resp. malé množství něčeho), mezi chovateli známé jako „kapička do kožichu“. Spoton byl vyvinut s myšlenkou co nejvíce pro majitele zjednodušit aplikaci a využít 100% obsahu balení k ošetření zvířete. Každá aplikační forma má své pro a proti. Někteří psi trvale obojky ztrácejí, jiní nesnášejí postřiky, další stále lezou do vody a ochranné preparáty ze sebe smývají...
S volbou formy a značky antiparazitární ochrany nejlépe poradí veterinární lékař nebo zkušený prodejce nebo chovatel. Antiparazitika nejsou volně prodejná, řadí se mezi tzv. vyhrazené léčivé přípravky a prodávající personál musí být proškolen.
Majitel se rozhoduje podle doporučení, podle svých zkušeností s konkrétními preparáty a samozřejmě podle ceny. Pro letní období je důležité, aby zvolený výrobek účinkoval jak na blechy, tak na klíšťata. Existují preparáty, které jsou totiž určeny např. pouze proti blechám, některé navíc kromě blech a klíšťat odpuzují i komáry.
Vždy se při nákupu ptejte nebo si dohledejte, na jaké druhy parazitů přípravek účinkuje.
Na trhu neexistuje přípravek, který by byl stoprocentní a který by byl stoprocentně oblíben. U každé značky (liší se složením chemických látek a jejich koncentrací) dochází po ošetření sem tam k nálezu přisátého klíštěte, řidčeji pochodující blechy. Ojedinělý výskyt parazitů na ošetřeném zvířeti není vůbec důkazem o špatné účinnosti preparátu. Musíme si uvědomit, že pracujeme s živými a někdy velmi odolnými organismy, které se umí přizpůsobit.
Účinnost preparátů se pochopitelně snižuje časem uplynulým od prvního ošetření, nadměrným koupáním zvířete (plavání ve volné přírodě), nevhodnou aplikací (použití menší dávky než doporučuje návod – především u sprejů), špatnou asanací prostředí (u výrazně zablešených jedinců) nebo absencí informací o ošetřování obojků (některé druhy antiparazitárních obojků se musí pravidelně mýt) a také s klesající cenou, za kterou se preparát koupí, i když s tou cenou to nemusí být pravidlem.
Zevní antiparazitika je rozhodně dobré nasadit jako prevenci a ne jako terapii, až když je pes obsypán klíšťaty a blechy mají v jeho kožichu ráj na zemi. Doporučujeme investovat do dražších značkových veterinárních preparátů. Vstupní investice se na první pohled může zdát vysoká, ale náklady na léčení důsledků např. masivního zablešení určitě převyšují cenu za prevenci.
Častou praktickou otázkou majitelů je, jak správně a rychle odstranit přisáté klíště.
Úplně jednoduše.
Není nutné parazita dusit olejem či krémem a pokapávat octem. Používáme na vytahování elektrikářskou svorku – tzv. krokodýla, nebo pinzetu na klíšťata. Krokodýlkem či pinzetou se chytí živé klíště za tělo a začne se s ním otáčet. Dle libosti napravo či nalevo. Klíště nemá na sosáčku závit, takže ho nelze otáčením ani zašroubovat ani vyšroubovat. Pouze se uvolní jeho zákus. Za klíště netahejte, spíše se snažte tlačit mírně dovnitř. Po dvou třech otočeních odpadne a zůstane v čelistech krokodýlka. Místo po klíštěti zatřete jodovým perem, které je k dostání v každé lékárně a je i součástí autolékárniček. Když klíště přetrhnete, také se nic neděje. Hlavičku s kusadly musíte odstranit jehlou (nejlépe injekční), jako když se odstraňuje z kůže zabodnutá tříska. Vyžaduje to trochu cviku a především nebát se zajet jehlou hlouběji pod uvízlou hlavičku. Aby psíky zákrok nebolel, stiskněte pevně palcem a ukazovákem místo pod zbytkem klíštěte a vytvořte kožní řasu. Místo zákusu opět důkladně vydesinfikujte jódem.
POZOR! Jód jako desinfekce není vhodný pro kočky!