INFO O CENÁCH DOPRAVY: ceny dopravy jsou nastaveny v košíku a jsou závislé na celkové hmotnosti a výši objednávky. Liší se podle zvolené přepraní společnosti. Dopravu ZDARMA poskytujeme u GLS při objednávce od 550Kč do 10kg hmotnosti, u České pošty při objednávce nad 1600Kč do 31kg, zásilkovna při objednávce nad 1600Kč do 10kg, DPD Pickup od 699Kč do 4.9kg, PPL nad 2000Kč do 31kg, ROZVOZ BRNO - při objednávce nad 800Kč bez omezení hmotnosti. Příjemné nakupování a děkujeme za přízeň.

Popel v krmivu... jde to bez něj? | MUJPES.CZ

V první řadě, pokud budete mít stejný požadavek jako onen pán, tak vás musíme zklamat. Krmivo bez obsahu popele vám nabídnout nemůžeme a věřte nebo ne, vašemu pejskovi ani kočičce tím neublížíme.

Když se podíváte pozorně na obal krmiva, najdete obsah popele deklarován naprosto jasně. Jeho množství bývá v rozmezí 50-110g/kg krmiva a bývá na konci řádku deklarací, většinou za uvedeným obsahem vlákniny.

Hodnota, kterou výrobce uvádí, je zjištěná laboratorně a má pro odborníky, kteří se zabývají výživou, vypovídající hodnotu o množství anorganických látek v krmivu. U živočišných mouček vyšší hodnota popele vypovídá např. o vyšším podílu kostní hmoty ve vstupní surovině.

Vyhláška č. 497/2004 Sb. uvádí dva druhy analýz pro zjištění popele:
1. popel, kdy je vzorek krmiva určité hmotnosti zpopelněn při 550 stupních Celsia a zbytek je zvážen
2. tzv. popel HCl (metoda pro stanovení popele, který je nerozpustný v kyselině chlorovodíkové)
Obě metody byly převzaty z evropského krmivářského práva.

„Popel“ je tedy to, co zbývá z krmiva, když projde jedním nebo druhým procesem zpracování. Patří mezi povinně deklarované údaje na obalu krmiva. Do krmiva se nepřidává a určitě ne někde od táboráku. Je jeho naprosto přirozenou součástí.

 

 

Autor článku: Yvona Rumpíková