Ceny dopravy jsou nastaveny v košíku a jsou závislé na celkové hmotnosti a výši objednávky. Liší se podle zvolené přepraní společnosti. Dopravu ZDARMA poskytujeme u České pošty při objednávce nad 1600Kč do 31kg, zásilkovna při objednávce nad 1600Kč do 10kg, PPL nad 2000Kč do 31kg. ROZVOZ BRNO - při objednávce nad 550Kč bez omezení hmotnosti. Příjemné nakupování.

Parazité psů II. - Parazitičtí prvoci | MUJPES.CZ

Drobné parazitické prvoky má podle mého názoru každý pes, většinou se jedná o velký výčet téměř neškodných druhů, kteří se po většinu svého života chovají jako neškodní komenzálové, problémy u nich mohou nastat v době, kdy pes má nějak sníženou obranyschopnost.

Například různé druhy Trichomonád žijících ve střevech nebo pohlavních orgánech. Je pravda, že někdy způsobují průjmy a trichomanády způsobují  pohlavních choroby, proto bych si dával pozor na multikrycí psy, kde je riziko nákazy poměrně vysoké. Přítomnost těchto zvířátek pravděpodobně nikdy neobjevíte, občas možná způsobí u feny nějaký výtok a nebo zánět močové trubice. V nejhorším případě při napadení pohlavních orgánů mohou způsobovat neplodnost.

Nález trichomonád je možný ve výtěrech postižených míst (vaginální sekret aj.) , pro určení je potřeba materiál barvit hematoxylinem. Bezpečné určení je možné také pomocí molekulárně-biologických technik.

Na trichomonády platí především Entizol a nebo metronizadol a jiné deriváty 5-nitroimidazolu.

Do další sorty patří poměrně nebezpečné druhy. Trypanosomy a Leishmanie záměrně vynechávám, protože s těmi se většinou běžný český pejskař nesetkává. Vyjímkou mohou být importy psů z Afriky, amerického kontinentu aj.

Poměrně rozšířené jsou u nás Diplomonády a z nich zejména Giardia. Giardie mají zdvojený jaderný aparát a zdvojený počet bičíků. Svým adhezivním diskem se přichycuje na epitel tenkého střeva a tím jej poškozuje, živí se tekutinami střevního obsahu. Giardioza se projevuje zejména častými zácpami střídajícími se s průjmy, někdy i zvracením. Stolice je hlenitá s množstvím tuku většinou bez krve. Příznaky se mohou projevit až při jiných střevních obtížích. Trofozoiti se hledají v nativních preparátech v čerstvé průjmové stolici a nebo centrifugátech duodenální žlázy. V pozdější fázi onemocnění je možné ve stolici nalézt cysty, které se pro diagnostiku vyplavují síranem zinečnatým. Léčba probíhá obdobně jako u trichomonád, zejména Entizolem.

Entamoeba hystolitica: parazit člověka, opic, psů, koček, krys atd. Vyskytuje se ve dvou formách:

  • 1)forma minuta-žije ve střevech, kde požírá bakterie, prvoky a kvasinky. Vyskytuje se při latentní a chronické fázi. Tvoří cysty.
  • 2)forma magna-se vyskytuje v akutní fázi, vniká do střevní sliznice, jater a dalších trávicích orgánů, kde způsobuje záněty. Mnohdy bez klinických příznaků se při menším oslabení organismu mění v horor. Střevní onemocnění se projevuje bolestmi s krvavými průjmy. Mnohdy pak nastává smrt vyčerpáním. Většinou pak přechází na chronickou fázi. Při nákaze jater dochází k amébové žloutence. Ve vzředovatělém střevě vzniká tvrdý amébový granulom.

Diagnostika: v akutní fázi lze ve stolici nalézt velké dyzenterické měňavky s pohlcenými erytrocyty. Při chronické a latentní fázi lze nalézt 4 jaderné cysty. Léčí se Entizolem.

Toxoplasma gondii: vícehostitelská druhově nespecifická kokcidie. V mezihostitelích se množí nepohlavně. Nepatogenní kmeny vytvářejí tenkostěnné orgánové cysty. Typickým definitivním hostitelem(tj.kde se koná fáze pohlavního rozmnožování) je kočka. Typickým mezihostitelem je hlodavec. Mezihostitelem však může být i třeba člověk. Pes bývá jak hostitelem(v případě, že sežere infikovanou myš), tak mezihostitelem, kdy je nakažen z trusu koček (většinou tak, že sežere pokálenou trávu). Až na určité vyjímky nezpůsobuje vážné zdravotní komplikace, například, když se fena nakazí během rané březosti, většinou pak způsobuje potrat a nebo špatný růst plodu --> morfologicky deformovaná štěňata. Diagnostikovat lze pouze imonulogicky při odběru krve. Neléčitelné.

Sarcocystis cruzi a Sarcocystis tenella (svalovky): Svalovky vytvářejí cystovité útvary ve svalovině mezihostitelů, hostitel se nakazí pozřením infikovaného masa a v buňkách střev se uskutečná gamogonie s tvorbou oocyst(sporulují uvnitř hostitele). Definitivním hostitelem je pes. S.cruzi způsobuje při nákaze oocystami hynutí telat. S.tenella způsobuje hynutí jehňat.

Diagnostika: serologicky, v trusu psů lze najít oocysty.

Prevence: dobrá tepelná úprava masa.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení