Výživa a růst uměle odchovaných štěňat | MUJPES.CZ

Dobrý den, paní doktorko, máme dvě 4-týdenní štěňata labradora, naše fenka umřela dva dny po porodu. Okamžitě jsme je začali krmit mlékem Bosch a pejsci krásně přibírali na váze. První problém nastal koncem druhého týdne po podání odčervovací pasty, následující tři dny pejsci prudce průjmovali, stříkala z nich pouze voda a tak jsme částečně místo mléka podávali pouze rýžový odvar, třetí den už jsme mléko nemohli dát vůbec, jen rýži. Stolice se postupně upravovala, ale problém se opakoval po každém podání mléka, proto jsme postupně mléko odstavovali a přecházeli na krmení
granulemi K9 pro štěňata velkých plemen. Pejskům se opět začalo dařit, pěkně přibývali na váze, jen mě trápila velmi častá a objemná neformovaná stolice, než jsem zjistila, že jim dávám granulí moc - kolik sežerou a tudíž jsem si doporučenou denní krmnou dávku uvedenou na balení rozpočítala na pět dávek denně a nyní od začátku čtvrtého týdne podávám jen 14 granulí 5x denně rozmočených ve vodě smíchaných s rýží či ovesnými vločkami. Ale co mě zaráží, že ač pejsek přibírá dál -  porodní váha byla 460g a nyní váží ve 4 týdnech 2250g, tak fenečka během posledního týdne přibrala pouze 50g - porodní váha 430g, váha ve třech týdnech 1920g a ve 4 týdnech 1970g. Dělá mi to starosti, nevím, v čem dělám chybu, je menší a drobnější a je dost znát, že se její růst zastavil oproti pejskovi, ale má dobrou náladu, je hravá. Můžete mi prosím poradit, co dál? Mám granule střídat s jinou stravou? Nebo je nutná návštěva veterináře? Moc děkuji za odpověď. Martina E.

Dobrý den paní Martino, z pohledu výživy momentálně chybu neděláte a zdravotní stránku štěněte na dálku posoudit nemohu, takže nevím. V případě, že by fenka byla dále apatická (ale píšete, že je normálně hravá) nebo se její jinak stav zhoršoval, navštívila bych veterinárního lékaře, ale pokud stravu přijímá bez problémů, stolice je normální  a jeví se celkově zdravým dojmem - asi bych problém návštěvou veterinárního lékaře neřešila. Štěňata velmi pěkně přibývají na tvarohu, na mletém vařeném mase. Můžete zkusit opatrně přidávat do stávající krmné dávky. Také bude možná třeba dohlédnout, jestli jí její bratříček pustí k misce v takové míře, v jaké je třeba a nedělá si nárok na její podíl, tzn. nenadlábne si bříško na její účet. Jinak vzhledem k problémům při odčervení bych doporučila konzultaci i v naší veterinární poradně. Veterinárním lékařům se do řemesla plést nebudeme:-)

Yvona Rumpíková