Krmení psů po kastraci | MUJPES.CZ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nejvhodnější výživu pro našeho kastrovaného pejska. Museli jsme ho nechat zhruba před měsícem vykastrovat a od té doby začal přibírat - přičemž množství krmiva má stále stejné, a poslední 2 týdny ještě nižší. Jedná se o velké plemeno - 42kg. Teď mu dáváme granule First Mate. Našla jsem granule od Akany light and fit, ale nevím jestli pro něj budou vhodné a problem s přibíráním vyřeší. Mnohokrát děkuji za radu

Dobrý den paní Jano, návyk na novou krmnou dávku se po kastraci ustaluje do 3 měsíců po provedení zákroku. Tzn. pokud nastavíte krmnou dávku, na které pes nezačne zvyšovat svou hmotnost, problém se ustálí a zhruba po 3 měsícících již nebude vyžadovat Vaši plnou pozornost. Zatím jsem se nesetkala v praxi se psem, který by po kastraci mohl zůstat na stejném typu krmiva jako před ní.  Přizpůsobení krmné dávky je věc dvojího pohledu. Shodneme se zřejmě na její celkové nižší energetické hodnotě. Nižší energetickou hodnotu krmné dávky lze docílit dvojím způsobem.  První nejjednoduší způsob praktikujete, nicméně bez valného výsledku tzn. - snížili jste pouze dávku stávajícího krmiva. V případě, že něco nefunguje – jsme nuceni hledat  jiné řešení. Tj. druhým způsobem snížení energetické hodnoty krmné dávky je přechod na jiné krmivo, které se v obecném chovatelském povědomí označuje jako krmivo Light. Receptury s označením Light jsou ale dvojího typu – buď se jedná o receptury krmiv s obecně deklarovanými nižšími výživovými hodnotami nebo se jedná o krmivo s vyšší hladinou bílkoviny a nižší hladinou tuku – pokud mluvíme o vyšší hladině bílkoviny, rozumím tím deklarace bílkoviny kolem a nad  300g/kg. Osobně se přimlouvám za krmiva s nižšími hodnotami. Pokud se jedná ale o krmiva s nižším obsahem škrobu, bude u těchto receptur bílkoviny vždy vyšší (to je i případ Acany Light&Fit). Nechci zde přímo doporučovat značku krmiva, která by byla nejvíce vhodná pro Vašeho psa, protože nevím, jak na ni bude individuálně reagovat. Volbu nechám tedy na Vás. Začněte při výběru od receptury, kterou krmíte  - podívejte se na dávku krmiva, kterou Váš pes momentálně dostávává a na její energetický obsah. Potom si zde na stránkách najeďte v e-shopu zvire.cz v menu na „věkové kategorie a hmotnosti“ – „kastrát a pes s nadváhou“ a volte požadovanou velikost plemene. Filtr vám nabídne značky krmiv vhodné pro Vámi přednastavenou věkovou a hmotnostní kategorii a vy si je můžete vzájemně porovnat. Odečtěte si vždy doporučenou dávku krmiva a z udávaného obsahu energie si vypočtěte, kolik které krmivo je schopno Vašemu pejskovi nabídnout energie. Vybírejte její nižší obsahy. V úvahu berte i surovinové složení krmiva. A potom mu zkuste dát ochutnat:-) Pokud by bylo třeba poradit blíže, nebo by jste váhala při volbě krmiva, ozvěte se, něco vymyslíme..:-)

Dobrý den paní Rumpíková,chtěla bych navázat na můj předešlý dotaz ohledně krmiva pro
kastrovaného psa.Na základě Vašich rad jsem si našla značky krmiva mezi kterými se nemůžu rozhodnout. Buď se jedná o krmivo, které má nižší % bílkovin (např.19%), ale vyšší energetickou hodnotu a nebo krmivo (konkrétně značka kterou psa krmíme First Mate) u kterého si nejsem jista jestli je vhodne pro kastrovaného psa, ovšem má nižší procento bílkovin (22%) a energetickou hodnotu jako krmiva pro kastrované psy. Upřímně bych ráda zůstala u značky, kterou používáme - máme s ní dobrou zkušenost.Prosím Vás ještě jednou o radu. Děkuji.

Pokud krmíte First Mate a pes Vám na hmotnosti přibírá, musíte volit krmivo v porovnání s First Mate energeticky méně hodnotné, ale počítá se energie obsažená v krmné dávce, ne na kilogram krmiva. Hezký den.

Yvona Rumpíková