Ceny dopravy jsou nastaveny v košíku a jsou závislé na celkové hmotnosti a výši objednávky. Liší se podle zvolené přepraní společnosti. Dopravu ZDARMA poskytujeme u České pošty při objednávce nad 1600Kč do 31kg, zásilkovna při objednávce nad 1600Kč do 10kg, PPL nad 2000Kč do 31kg. ROZVOZ BRNO - při objednávce nad 550Kč bez omezení hmotnosti. Příjemné nakupování.

Seznamte se s plemenem Akita Inu | MUJPES.CZ

Akita je patrně nejstarší pes záhadného národa Ainů, který stojí v celém východním světě naprosto osamocen. Ainové tvoří zvláštní jazykovou skupinu, nepodobnou žádné jiné, a dnes jich žije jen asi 20 000 na ostrově Hokkaidó, v jižních oblastech Kurilských ostrovů a na Sachalinu. Tito vousatí, chlupatí lovci, rybáři a sběratelé plodů pocházeli z vnitrozemí Asie a byli spolu se svými psy na japonských ostrovech první. Slovo ainu znamená v japonštině " synové psů". Úcta prokazovaná tomuto zvířeti vychází z legendy podle níž jsou Ainuové lidé pocházející ze spojení psa a ženy. Tuto ainuskou víru připomíná i následující pověst.


Podle ní byli lovec a pes společně v lese, pes spatřil medvěda a přivedl svého pána do osudové srážky se šelmou. Pak se vrátil domů a začal lovcově ženě lhát, že pán si před smrtí přál, aby se on, pes, s ní oženil. Truchlící žena psově lži neuvěřila, a když pes o té věci znovu a znovu začínal, hodila mu do tlamy hrst prachu. To ho konečně umlčelo. Tato mlčenlivost byla podle starých vyprávění považována za nejvyšší ctnost při lovu vysoké, černé zvěře, medvědů a při rybolovu. Akity byly využívány při lovu v párech, aby zadržovaly medvědy, černou zvěř a vysokou u zálivu dokud nepřijeli lovci. Byly také využívány pro aportování vodních ptáků.


Císař Juriaku (457 - 479 n.l.) spatřil prý jednou dům, který se podobal jeho paláci, a vydal rozkaz k jeho spálení. Když mu ale vlastník domu věnoval krásného bílého psa akity, změnil císař rozhodnutí a rozkaz odvolal. A tento pes se později stal příslušníkem císařského dvora. Poddaným pak bylo vlastnictví akity zakázáno. Když mluvili k císařské akitě nebo třeba jen o ní, užívali zdvořilí Japonci uctivých slov vytvořených zvlášť pro toto plemeno. Každý pes měl svého ošetřovatele, ošaceného tak, aby to odpovídalo důstojnosti vlastníka. Postavení akity a jejího pána se projevovalo především na obojku. Pes samotného císaře býval přepravován na vypolstrovaném sedátku a měl zlatý obojek.


Nejčasnější záznamy o ainuských akitách chovaných ve vznešených rodech feudálního Japonska pocházejí ze sedmnáctého století. Během vlády rodů Tokugawa a Taisho (1603 - 1925) začalo docházet k selektivnímu chovu akit. Pátý šógun Tokugawa Tsunayoshi vydal v roce 1687 zákon, přikazující všem poddaným, aby byli ke všem psům milí a laskaví, protože on sám se narodil právě ve znamení psa. Pro svou lásku ke psům byl nazýván Inu Kubó neboli "psí šógun". Tsunayoshi také nařídil, aby se každý pes tituloval "o-inu sama", což znamená "pan pes".


Akita se také stal vynikajícím psím zápasníkem a především společníkem samurajů, což mělo posílit morálku šlechty. Psi někdy bojovali i pětkrát do měsíce a plemeno časem v důsledku tohoto sportu málem zcela vyhynulo. Poptávka po bojových psech byla uspokojována chovem kříženců psů tosa inu s liniemi psů typu špice, které nebyly příliš ceněny. Celkově začala psí populace kvalitativně upadat a kolem roku 1900 se typičtí jedinci vyskytovali pouze v okolí města Odate v provincii Akita. V roce 1908 byly psí zápasy v Japonsku zakázány. Starosta města Odate Shigei Izumi začal propagovat čistou linii původního japonského psa. Ten se stal základem dnešní akity inu. Předvedení páru psů císaři Taiso bylo začátkem cesty k nápravě.
V roce 1927 vznikl chovatelský klub Akita-inu Hozonkai v Odate (AKIHO). Tento klub byl založen z iniciativy již zmíněného pana Shigeie Izumi. Tato společnost vede plemenou knihu a má rozhodující vliv na tvorbu standardu plemene. V roce 1931 prohlásil japonský císař Hirohito akitu za národní památku a poklad. V témže roce byl stanoven také první standard plemene.


Japonští kynologové si při šlechtění akity inu kladou stále vyšší cíle. Nové je například zpřesnění standardu plemene - žlutá barva je považována za vadu. Důležitý je výběr barevně vhodných partnerů tak, aby v populaci nedocházelo k úbytku sytě červené barvy.


Akita je symbolem zdraví a štěstí. Pohled na ni má v člověku vyvolávat pocit harmonie, tepla, něhy, krásy a elegance. Ještě dnes platí akita v Japonsku za symbol ztělesnění věrnosti a při oslavě narození dítě často dostává jeho sošku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení