Ceny dopravy jsou nastaveny v košíku a jsou závislé na celkové hmotnosti a výši objednávky. Liší se podle zvolené přepraní společnosti. Dopravu ZDARMA poskytujeme u České pošty při objednávce nad 1600Kč do 31kg, zásilkovna při objednávce nad 1600Kč do 10kg, PPL nad 2000Kč do 31kg. ROZVOZ BRNO - při objednávce nad 550Kč bez omezení hmotnosti. Příjemné nakupování.

Kousnutí zmijí u psa | MUJPES.CZ

V našich podmínkách se můžeme setkat pouze s jediným jedovatým volně žijícím hadem -zmijí obecnou (Vipera berus ). Na vycházkách v místech, kde se zmije vyskytují se může snadno přihodit, že našeho psa tato zmije uštkne. Jak se tedy toto kousnutí projevuje a jak poskytnout našemu čtyřnohému kamarádovi účinnou první pomoc?

Průběh intoxikace zmijím jedem může probíhat s různou intenzitou, neboť je závislý na řadě faktorů: např. na množství vpraveného toxinu, na stáří hada, na počtu kousnutí, na velikosti psa, na jeho odolnosti a celkové kondici a v neposlední řadě také na místě uštknutí.

Po kousnutí se dostavují jak lokální, tak celkové klinické příznaky. V místě uštknutí záhy pozorujeme bolestivost, otok, krváceniny, zvětšené mízní uzliny.

Toxiny obsažené ve zmijím jedu velice rychle způsobují i celkové klinické příznaky, mezi které lze zařadit poruchy krevního oběhu, gastrointestinální potíže jako zvracení, nevolnost, koliku a může se vyskytnout i prudká reakce ve formě anafylaktického šoku.

Pokud zjistíme, že našeho psa uštkla zmije, je nutné pokusit se psa uklidnit a postižené místo znehybnit. Pokud pes jeví známky silného neklidu, je možné použít i sedativum, např. diazepam. Pokud je postižena končetina, přiložíme nad postižené místo směrem k srdci škrtidlo, které mírně utáhneme. Ránu je možné naříznout a jed tak alespoň zčásti odstranit z těla. Na postižené místo lze přikládat např. alkoholové obklady a ránu dezinfikovat, např. peroxidem vodíku nebo hypermanganem.

Po tomto prvotním ošetření se snažíme psa co nejrychleji dopravit k veterinárnímu lékaři!! Psa samozřejmě neseme a zabráníme mu v jakékoliv jiné aktivitě, neboť pohybem se jed rychleji dostává do celého organismu a účinky jedu nastupují rychleji a s větší intenzitou!! Nejvíce ohroženi na životě jsou psi malého vzrůstu, psi staří, nemocní anebo jinak oslabení.

Velké riziko představuje také uštknutí do hlavy, příp. hrudníku a břicha.

Názory a doporučení o první pomoci se v odborných pramenech dosti liší. Téma článku bylo zpracováno dle učebnice prof. Svobody Nemoci psa a kočky, rok vydání 2001 a Speciální veterinární toxikologie, doc. Zapletal a kol., rok vydání 2001.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení