vitamín A

Pod pojmem vitamín A se v současnosti zahrnuje více biologicky aktivních složek, ve fyziologii savců hraje ale hlavní roli retinol. V přírodě se vitamín A nachází ve formě prekurzorů (za prekurzory označujeme látky, ze kterých si konečnou podobu účinné látky již dokáže organismus vyrobit sám), ale jako takový se v přírodě nevyskytuje.  Prekurzory z rostlinné říše vitamínu A jsou karoteny, tedy žlutá a oranžová barviva většiny ovoce a zeleniny. 

Jedním z nejznámnějších prekurzorů vitamínu A je karoten. Karoten na vitamín A dokáže ale zpracovat jen pes. Kočkám je potřeba dodat jeho předformu v jiné podobě a ta se nalézá pouze v živočišné stravě. 

Z fyziologických funkcí vitamínu A je zmiňována nejčastěji jeho funkce zraková. Je součástí rodopsinu (zrakového purpuru).  Při světelné expozici této látky dochází k reakci, která vyvolává nervové vzruchy.  Tyto vzruchy se přenášejí optickým nervem do mozku a vyvolávají v něm zrakové vjemy. Vitamín A se podílí na normálním růstu kostí a zubů, na funkci epitelů (výstelek sliznic - např. plicních sklípků, slinných žláz apod.)

Symptomy nedostatku vitamínu A zahrnují např. poruchy zraku, vysychání a záněty spojivky a rohovky, kožní defekty.

Jeho nadbytek je v krmivu ale také nebezpečný. Přitom je jednoduché ho vyvolat (např. zkrmováním olejem z tresčích jater, zkrmováním vysokých  dávek jater syrových). Případy nadbytku vitamínu A jsou popsány u koček a psů a zahrnují záněty dásní, vypadávání zubů nebo křehnutí kostí. 

Vitamín A je vitamínem rozpustných v tucích.