Ceny dopravy jsou nastaveny v košíku a jsou závislé na celkové hmotnosti a výši objednávky. Liší se podle zvolené přepraní společnosti. Dopravu ZDARMA poskytujeme u České pošty při objednávce nad 1600Kč do 31kg, zásilkovna při objednávce nad 1600Kč do 10kg, PPL nad 2000Kč do 31kg. ROZVOZ BRNO - při objednávce nad 550Kč bez omezení hmotnosti. Příjemné nakupování.

Typy srsti psa a co s nimi v létě | MUJPES.CZ

Srst psa chrání před nepřízní počasí. To ví každé malé dítě. Ale jak je to v létě? Je i vedro a teploty přesahující 30 stupňů Celsia pro psa nepřízeň počasí?

Nebo existují regulační mechanismy včetně tělního pokryvu, které tvoří proti sluníčku bariéru? 

Podíváme-li se na psy, každý má ty chlupy trochu jinak. Někteří psi mají krátkou hladkou srst, někteří pod svými chlupy nejsou téměř vidět a stěží hledáte, kde je čumáček a co ocas.

To , že je každý pes trochu jiný, i když se jedná stále o jeden živočišný druh,  je dáno délkou a strukturou srsti.

Srst je tvořena chlupy a chlup se dělí na dva základní typy – pesíky a podsadu. Pesík je silnější, nazývá se též chlupem krycím, podsada je jemnější, výrazná zejména v zimním období, pokud ji pes má.

Podle vzájemného zastoupení pesíků a podsady dělíme srst na jednotlivé typy srsti, které určují její vlastnosti a údržbu.

Prapůvodní typem srsti je srst s podsadou. Mluví se také o tzv. patrové srsti. Čím je jemnější, tím hůře se udržuje. Výrazně sezóně líná. Pokud je velmi jemná, např. u exteriérových linií australských ovčáků, ráda plstnatí.

Do bytů často lidé preferují psy s hladkou srstí. Mylně se domnívají, že pes hladkosrstý příliš nelíná. Hladká srst je tvořena zejména pesíky, podsadu nemívá, nebo jen v nízkém zastoupení. Pesíky jsou krátké, tvrdé, při línání se ale s oblibou zapichují do čalounění a špatně se dostávají ven. Víte, jak vypadá krátkosrstá čivava nebo boxer? Tak to je ono.  A máte praktickou zkušenost, jak po nich v době línání vypadá např. sedadlo auta? Mazec, že?

Většina teriérů, kníračů nebo i hrubosrstých plemen plemen nosí hrdě srst hrubou. Ta je charakterizována výrazně silnými pesíky a hustou podsadou. Velmi dobře chrání i např. před trny křoví.

A jsme u psů typicky gaučových, někdy se jim také říká slangem pejskařů domácí smetáčci – snad se výjimky z těchto plemen neurazí – dlouhá hedvábná srst tvořená jemnými pesíky a jemnou posadou nebo bez podsady. Typický představitelem je yorkshire nebo afgánský chrt. Česat a česat a česat... jinak to nepůjde ????

A ještě původem vodní aportéři s výraznou kudrnatou srstí. To, co se kroutí, jsou jemné pesíky. Výborně izoluje i od studené vody. Tak a to je k typům srsti vše.

K čemu jsou vlastně psům chlupy?

Funkcí srsti je její ochrana. Před chladem, deštěm, zimou. My si v zimě bereme na sebe také kožíšky. Před chladným počasím chrání psa podsada. Čím je na zimu bohatší a hustější, tím víc je pes v teple. Před vlhkem chrání psa srst krycí, tedy pesíky. V zimě, v dešti a chladu jsou nejlépe chránění psi hrubosrstí nebo psi s patrovou srstí. Ostatním většinou kupujeme oblečky :o)

V létě má srst funkcí krycí a chrání tělo psa před přehřátím. Účinnost ochranné funkce  srsti v létě záleží, stejně, jako i v zimě na jejím typu.

O psů s podsadou bez rozdílu struktury srsti se v srsti psa jeho pohybem vytváří vzduchový polštářek, který tělo psa izoluje od vnějších podmínek. Pohybem psa se polštář dává do pohybu a kolem těla psa vytváří lokální mikro průvan. Tím se pse ochlazuje. Tedy kromě vyplazeného jazyka :-)

Princip chlazení těla psa vzduchovým polštářem je důvod, proč by se psi neměli na léto holit. To, co naši psi od nás v létě potřebují je - pravidelnou péčí, pročesáváním a prořezáváním udržet průchodnost srsti bez známek plstnatění. Potom bude plně plnit svou funkci. Musí prostě větrat. 

Jenže se také může stát, že jste se dostali  v péči o svého psa do úzkých a na jaře jste po zimě zjistili, že srst nedokážete rozčesat. Prostě psa ostříhat nebo oholit pořebujete.  Je-li to tedy opravdu nutné, zásah proveďte, ale udělejte to v časných ranních měsících, aby vám pes stihl do léta obrůst. Pokud bude chladné jaro, psa po stříhání oblečte.

U psů s hrubou srstí je potřeba podsadu protrhat tzv. trimováním, sama nevypadává. Pozor! Hrubá srst se nestříhá, zjemnila by a ztratila svou ochrannou  funkci.

V létě při koupání je největším problémem se schopností schnout nebo se nezapařit se srst hedvábná a srst s hustou a jemnou podsadou.

Doporučujeme po koupání psi nechat volně pobíhat – srst tím schne a dýchá nebo je vytřete do sucha. Problémem může být u přírodních toků také mokrý pes přivázaný na slunci nebo ve stínu. Nebo malý pejsek s jemnou dlouhou srstí. Odpařující se voda ochlazuje tělo psa. Ve stínu, v mírném vánku bez možnosti pohybu pes může prochladnout, na slunci, zvláště při odložením do některé ze statických poloh se srst zapaří.  

 A ještě jeden vtip na závěr:

"Beduín jede po poušti na velbloudu. Předjede ho cyklista a beduín se diví a ptá se, jak to dělá, že to v tom vedru zvládá. A cyklista na to odpoví, že jak jede, tak kolem něj proudí vzduch a tím se ochlazuje. Šlápne do pedálů a zmizí. Beduín tedy vezme bič a štve velblouda pouští. Velbloud chvilku běží, ale po pár kilometrech   padne mrtev k zemi. Beduín sudá čabraku, smutně na něj kouká a povídá si sám pro sebe: "Hm, asi zmrzl" :-)

Všem chlupáčům zdar!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení