Epilepsie u psa| MUJPES.CZ

Dobrý deň. Mám 4ročného vykastrovaného psa Maltezáka. Nedávno sa u neho objavili pravdepodobne epileptické záchvaty.
Záchvaty sú nepravidelné, niekedy aj 2krát denne, inokedy je týžden klud. Prebiehajú zväčša rovnako - pes spí alebo leží. Prevalí sa na pravú stranu, trase sa, slintá, cvaká zubami, má rozšírené zreničky. (počúral sa len raz )
Po záchvate je dezorientovaný a chvíľku máva aj problém s koordináciou pravej strany tela, neskôr sa to rýchle upraví. Okrem toho sa vždy po záchvate ide napiť vody.
Veterinár nám predpísal Phenaemaletten, no ak by bolo potrebná dlhodobá liečba uvažujem o homeopatikác, taktiež sa chystáme na CT hlavy.
Ako postupovať ďalej ? Čo môžme pre psa ešte spraviť?
Ďakujem.

Marcela

P.S.
Výsledky z krvných testov:
Hematokrit :0,42 l/l
Hemoglobin: 152 g/l
Ec:6,2 T/l
Lc: 8,3 G/l
MCV: 68 fl
MCH: 15 fmol
MCHC: 22 mmol/l

Ne-t:1%
Ne-s: 57 %
Ly: 33%
Mo: 1%
Eo: 8%
Ba: 0%

ALT: 0,91
AST: 0,16
ALP: 7,8
Urea: 7,8
Kreatinin: 125
Ph moču : 8"

Dobrý den,

u epilepsie je nutné vyloučit jiné příčiny křečí, tedy odlišit vlastní epilepsii (tzv. idiopatickou - bez známé příčiny) od primární (onemocnění mozku - infekce, záněty, nádory atd) a sekundární (onemocnění jiných orgánů - jater, ledvin, srdce, pankreatu, štítné žlázy atd.). To znamená, že v prvé řadě je nutné provést klinické a neurologické vyšetření + odběr krve (vyloučení onemocnění orgánů) - to už máte za sebou. Jestliže je zde vše normální, následují speciální vyšetření (odběr mozkomíšního moku pro vyloučení zánětu a infekce mozkové tkáně, popř. EEG, vyloučení nádorového onemocnění mozku pomocí CT). Častou příčinou záchvatů bývá onemocnění jater, tzv. portosystemický zkrat, u kterého se vytvoří cévní spojka, která obchází játra a krev obsahující toxické zplodiny metabolismu není v játrech vyčištěna a zplodiny otravují mozek. Tento zkrat se detekuje buď stanovením žlučových kyselin nebo kontrastním RTG vyšetřením. Dále lze vyloučit onemocnění štítné žlázy pomocí stanovení hormonů v krvi, dobré je také zkontrolovat hladinu krevního cukru a hodnoty některých iontů - sodík, draslík apod.) Vyloučí-li se tedy všechna tato onemocnění, lze tvrdit, že pes má epilepsii a začít s podáváním léků. U psů je nejúčinnějším antiepileptikem fenobarbital (má i nejméně nežádoucích účinků). Při terapii je nutné dodržovat pravidelné podávání léku pro udržení stálé hladiny léčiva. Rozhodně není dobré experimentovat s dávkou ve smyslu jejího snižování apod. Postupné vysazování léku lze provést jedině při min. roční absenci záchvatů. Jestliže se chystáte na CT vyšetření, doporučuji kliniku Jaggy v Brně a zde se s jakýmikoliv dotazy obrátit na Dr. Schrenka, který je specialistou v oboru neurologie psů.

MVDr. Pavla Alexandrová