INFO O CENÁCH DOPRAVY: ceny dopravy jsou nastaveny v košíku a jsou závislé na celkové hmotnosti a výši objednávky. Liší se podle zvolené přepraní společnosti. Dopravu ZDARMA poskytujeme u GLS při objednávce od 550Kč do 10kg hmotnosti, u České pošty při objednávce nad 1600Kč do 31kg, zásilkovna při objednávce nad 1600Kč do 10kg, DPD Pickup od 699Kč do 4.9kg, PPL nad 2000Kč do 31kg, ROZVOZ BRNO - při objednávce nad 800Kč bez omezení hmotnosti. Příjemné nakupování a děkujeme za přízeň.

Měnící se tvar a zabarvení granulí| MUJPES.CZ

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně krmiva X.....Y, které od vás dlouhodobě bereme. Vzhledem
k tomu, že pytle odebíráme téměř každých 14 dní, všimla jsem si, že granule nejsou stále stejné, ale
téměř každých 14 dní se střídají. Jednou jsou světlejší a tenší, podruhé jsou zase tmavší a
několikrát byly i silnější světlé. Vzhledem k tomu, že patří k superprémiovým granulím, myslím si,
že by k tomuto nemělo docházet a granule by měly být stále stejného tvaru, barvy a chuti (toto
bohužel nezjistím). Můžete mi prosím napsat z jakého důvodu k tomu takto dochází? Děkuji za odpověď.

S pozdravem H. B.

Dobrý den paní Hano,

k měnícímu se tvaru granulí u stejné značky krmiva: z osobní zkušenosti obchodního zástupce pro nejmenovaného českého výrobce se jednalo v jeho případě o tzv. nestandard výroby, který vyplýval z nutnosti opakovaného nastavení výrobního zařízení - extrudéru.

Receptury jednotlivých krmiv se vyrábějí v určitém objemu, poté se výrobní zařízení zastaví, vyčistí a znovu spouští pro další objem výroby další receptury. Znovunastavení ani podmínky výroby nejsou proto po návratu k původně vyráběné receptury vždy identické, také matrice, přes které se protlačuje hmota a která udává výsledný tvar granulí (princip se podobá mlýnku na maso) se obrušuje a tak granule nemusejí být na výstupu tvarově vždy stejné. Jiný tvar granulí vychází z matrice, která je nová a má ostré hrany, jiný tvar pokud je matrice před výměnou a její hrany jsou tupé.

Na kulatých tvarech granulovaného krmiva to zjevné být nemusí, ale na tvaru např. trojúhelníčků obrušování matrice již znát bude. 

Je také možné, že výroba značky krmiva je zadána do více míst na světě nebo že samotný výrobce zadal výrobu někomu jinému než je on sám, protože sám má svou kapacitu výroby momentálně naplněnou. Běžně výrobní zařízení v závodech nevyrábí jen svou privátní značku, ale celou řadu značek krmiv do své výrobní kapacity. Každé výrobní zařízení je specifické, z každého extrudéru vychází jiný produkt a mění se i vstupní suroviny - podle své dostupnosti nebo místu výroby. Vše se ale plní se do stejného obalu. Na prodejně tedy vnímáte nabízené zboží jako stále to samé krmivo. Obal krmiva je identický, jenže - náplň může být různá.

Firmy, které nemají vlastní výrobní zařízení zadávají výrobu své značky vlastníkům výrobního zařízení. A i ti mohou být také různí. Je to běžná praxe. 

Barva granulovaného krmiva vyplývá z výchozích surovin (zejména zdroj živočišné bílkoviny nemusí mít barvu vždy totožnou) a z nástřiku tuku v koncové části výroby - ten nemusí probíhat stejnoměrně. Změnu barvy krmiva bych ale nehodnotila nijak záporně. Právě naopak. Z důvodu dosažení standardu zbarvení granulí lahodící oku zákazníka se do krmiva přidávají barviva. Asi bych tuto skutečnost nevnímala jako klad...

Co by ale mělo být shodné, ať mají granule jakýkoliv tvar a zbarvení - deklarace jakostních znaků, tzn. granule jedné receptury by měly obsahovat v rámci rozmezí dané právními předpisy stále stejné množství živin.

S přátelským pozdravem

Yvona Rumpíková