Vracející se zákazníky žádáme o novou registraci. Přihlášení pod uživatelským jménem přechodem na nový systém není platné. Nyní se po přeregistrování můžete hlásit pod svým e-mailem a heslem. Pro registrované zákazníky máme připraveny množstevní, věrnostní i objemové slevy a to do výše až 8%. Děkujeme.

Proč pes nemá rád pošťáky

Tento dotaz mi přišel z námětů a ihned mě zaujal. Dalo by se říci, že tento článek bude pokračováním článku o podmíněných a nepodmíněných reflexech. 

Je to velice dobrý příklad podmíněného reflexu. Říkáte si, proč má něco proti pošťákovi? Vždyť mu nikdy nic neudělal. Máte pravdu, pošťák mu nic neudělal. Většinou si totiž za to můžeme sami.

Většinou víte, v který den a v kterou hodinu pošťák chodí. Pošťák zazvoní a vy honem rychle běžíte schovat psa tak, aby ho neobtěžoval. Pes se zavírá na dvůr, do jiné místnosti atd. Pro psa je to narušitel, kterého si navíc od normální návštěvy nemůže očuchat a seznámit se s ním. Vzhledem k tomu, že pošťáci nosí uniformu, dopisy, stejnou poštovní brašnu, jsou pro psa snáze identifikovatelní. Nevím jestli pošta o své zaměstnance dbá natolik, že jim pere uniformu, ale pokud ano je to výborný identifikační prvek. Například vojenští psi, reagují také na uniformy vojáků. Tudíž, kdyby jste chtěli vykrást vojenský autopark, vezměte si na sebe vojenskou uniformu (musí být ovšem vypraná od vojáků), na tu většinou vojenští psi reagují naprostou lhostejností. 

Z toho důvodu, pes pozná pošťáka i venku na ulici. Na druhou stranu, pošťáci veskrze nemají v oblibě psíky. Tudíž pes využívá toho, že vycítí pocit úzkosti a strachu.

Z důvodu opakovaných návštěv pošťáka, vzniká podmíněný reflex. Reakce na určitý zaběhlý cyklus. Kdyby pošťák nosil hafíkovi vždy něco dobrého, vznikl by také podmíněný reflex. Hafík by pošťáka vítal a dožadoval by se pamlsku. Ale proto, že pes většinou bývá odstrkován a zavírán a okřikován, vzniká podmíněný reflex, který se projevuje nenávistí vůči pošťákovi.

Náprava je jednoduchá. Požádejte pošťáka, aby se seznámil s vaším psíkem. Nechejte ho v klidu pošťáka očuchat. Doporučuji to provádět venku, tak aby pes nebyl na svém uzemí a možná radši z košíkem. To, jak přemluvit vašeho pošťáka, aby se seznámil s vaším šedesáti kilovým mazlíčkem vám neporadím.